Postižení se učí samostatnosti
Vrátnice v bývalých kasárnách v Litoměřicích se proměnila ve chráněné bydlení.
LITOMĚŘICE / Léta nepoužívaná vrátnice bývalých litoměřických kasáren má nové obyvatele. Nově zrekonstruovaná budova bude nyní sloužit jako chráněné bydlení litoměřické Diakonie. Pro dvanáct dospělých lidí s mentálním postižením je to velká životní změna, na kterou se připravují už řadu měsíců.
"Inka trénovala déle než rok. V sociálně terapeutických dílnách a s pomocí sociální rehabilitace nacvičovala všechny dovednosti, které bude potřebovat pro samostatné bydlení. Dříve jí s takovými činnostmi pomáhali rodiče, nyní se musela naučit, jak si sama namazat chleba, jak si uvařit a jak utřít nádobí," vypráví sociální pracovnice Tereza Pelánová.
Ince je něco přes padesát a vedle mentálního postižení je upoutána na invalidní vozík. Celý život se o ni starali rodiče, ale situace se zkomplikovala. "Maminka jí nedávno umřela a stárnoucí tatínek by se doma o ni pořád starat nezvládl. Inka se rozhodla osamostatnit a je hodně namotivovaná. Rozhodla se všechno zvládnout, i když mnozí lidé z jejího okolí měli obavy, zda to bude dávat," pokračuje Pelánová.
Pro Inku je ve chráněním bydlení připraven bezbariérový byt. Za tatínkem chce jezdit na víkendy, aby spolu mohli být, co nejvíce to půjde. "Jak rodiče stárnou, časem už péči o své postižené děti přestávají zvládat. Mají strach, že kdyby se jim přihodilo něco vážného a najednou se ocitli v nemocnici, bylo by to pro jejich postižené dítě velmi komplikované. Rodiče potřebují mít jistotu, že se o jejich dítě někdo postará, když oni už nebudou moct," popisuje Pelánová motivaci Diakonie k vybudování chráněného bydlení.
Do nového bydlení se těší také čtyřicátník Broňa. Život mu před lety změnil těžký úraz, jehož následky si ponese celý život. "Je to přátelský a veselý člověk, který má rád lidi a rád komunikuje. I když má berli, strašně rád chodí. Tady v okolí je hodně známý, protože si pěšky dojde třeba do Lovosic, ale lidé ho potkávají až v Úštěku," líčí sociální pracovnice. Dlouho žil Broňa s maminkou. "Pak se ocitli na ulici, a když maminka zemřela, dostal se Broňa na krátký čas do dočasné odlehčovací služby v Lovosicích a odtud k nám. Podařilo se nám pomoci mu z finančních těžkostí a nyní si už sám do nového bytu zakoupil některé vybavení," uvádí Pelánová.
Další obyvatelkou bude paní Jana. "Přišla k nám z azylového domu, kde skončila poté, co jí zemřela maminka a vyhořel barák, ve kterém zůstala sama. Je jí téměř šedesát a je u nás něco přes deset let. Také ona k nám přišla úplně bez peněz. Zajistili jsme jí opatrovníka a pomohli jí dostat se z finančních potíží. Do dluhů se totiž dostala, když byla sama a přilepili se na ni lidi, kteří ji využili. Časem se jí podařilo i našetřit a pokoj si vybavila sama ze svých peněz," říká Pelánová.
Celkem bude ve chráněném bydlení ve vrátnici bývalých kasáren Pod Radobýlem žít dvanáct klientů. V budově, kterou Diakonie získala v roce 2018 od města Litoměřice, se podařilo vybudovat prostupné bydlení, které umožňuje postupné osamostatňování klientů. Vedle garsonky pro ty, kteří chtějí bydlet samostatně s menší podporou, jsou zde dvougarsonky pro páry nebo dva komunitní byty, jež jsou určeny těm, kteří chtějí zatím bydlet společně a s vyšší mírou podpory pracovníků sociální služby. V přízemí třípatrového bezbariérového domu jsou chráněné dílny.
Rekonstrukce objektu vyšla na více než 32 milionů, z nichž většinu zaplatila dotace EU. Zbytek Diakonie získala od dárců a z benefičních aukcí.
Foto: Na nové bydlení se těšil také čtyřicátník Broňa. Život mu před lety změnil těžký úraz, jehož následky si ponese celý život.
FOTO / PAVEL KŘIVOHLAVÝ