Elektřinou proti rakovině. Nová metoda léčby výrazně prodlouží život, říká neurolog
Před 22 lety objevili v izraelské laboratoři zcela odlišný způsob onkologické léčby nejzhoubnějšího nádoru mozku založený na působení střídavého proudu na buňky. Primář radiodiagnostického oddělení, neurolog a radiolog Josef Vymazal z pražské Nemocnice Na Homolce patřil k prvním průkopníkům, kteří se začali převratné léčbě věnovat. "Zkusili jsme to, a najednou někteří pacienti začali přežívat podstatně déle, než předpovídaly statistiky," vzpomíná. Na základě jejich pilotního projektu se postupně rozběhl vědecký výzkum po celém světě. A dnes se ukazuje, že metoda funguje i u jiných typů nádorů.
Glioblastom je nejzhoubnější nádor mozku, který vyrůstá z podpůrných nervových buněk, takzvaných glií. Ukazoval jste mi na snímku, že nádor nerespektuje v mozku žádné hranice. Právě v tom spočívá jeho největší záludnost?
Ano, tento nádor je velmi agresivní. Jeho buňky se v podstatě vymknou jakékoliv kontrole a nádor pak difuzně (rozptýleně, pozn. red.) prorůstá například velkým mozkem, kde se vyskytuje nejčastěji. Jeho agresivita spočívá i v tom, že velmi špatně reaguje na léčbu. Neléčený glioblastom má medián přežití (doba, jíž bylo dosaženo nejméně u 50 % pacientů, pozn. red.) několik měsíců. Zkusili jsme to, a najednou někteří pacienti začali přežívat podstatně déle, než předpovídaly statistiky. Byla to pilotní studie dvaceti pacientů. A my...