Posluchači přispěli postiženému

 
REGION OPAVSKO

HLUBOČEC  

Poutavá cestovatelská přednáška s charitativním podtextem se uskutečnila v těchto dnech v Hlubočci. O svých dobrodružstvích při několik tisíc dlouhé pouti z Mexika do Kanady vyprávěl lidem cestovatel Jan Hanzík. Výtěžek z dobrovolného vstupného byl určen na nákup pohonu k invalidnímu vozíku pro postiženého patnáctiletého Tomáše Berku.  

Akci pořádal Petr Nedvídek a prostory poskytla obec. Cestovatel Jan Hanzlík absolvoval 140 dnů na známém Continental Divide Trailu. Ušel pěšky úctyhodných 4 213 kilometrů z Mexika do Kanady. Téměř tříhodinové vyprávění doplněné o projekci fotografií a videa si užilo v Obecním domě 65 posluchačů. Ti na dobrovolném vstupném vybrali více než osm tisíc korun na zmíněný pohon vozíku nemocného Tomáš Berky.  

Tomáškovi přestal růst mozek  

Radka Berková s manželem vychovávají kromě Tomáše také sedmnáctiletou dceru Denisu. Dívka je naštěstí zdravá, a ani při narození chlapce nic nenasvědčovalo tomu, že bude zápolit s postižením. Několik měsíců probíhalo vše normálně. Poté se ale začal ve vývoji oproti vrstevníkům opožďovat. "To, co děti zvládají v devíti měsících, už Tomík nedokázal. Začal kolotoč stálého ježdění po nemocnicích, které tenkrát nebralo konce. Stále jsme ale věřili, že se jen jedná o vývojové opoždění, jak nám bylo mnohokrát lékaři řečeno. Zároveň se začal zpomalovat i růst jeho hlavičky." vzpomíná Tomova maminka. Po sérii různých vyšetření lékaři u Tomáška diagnostikovali mikrocefalii. Jde o těžkou vývojovou poruchu projevující se předčasným ukončením růstu mozku a obvykle i celé hlavy. K chorobě se obvykle přidávají další vážná onemocnění. U Tomáše je to například spastická diparéza, což je postižení dolních končetin. Dále porucha zraku a zpomalení psychomotorického vývoje. "Bohužel i řeč je velmi opožděná. V podstatě se jedná o dětskou mozkovou obrnu. Náš život se úplně obrátil. Vše se muselo přizpůsobit Tomíkovým potřebám, a tak to i pro dceru nebylo jednoduché," vypráví Radka Berková a pokračuje: "Začali jsme chodit na rehabilitace. A tím, že jsme poctivě cvičili i doma, tak dneska si Tomášek dokáže sednout, lozit po čtyřech a u opory se postavit. Samostatné chůze zatím schopen není. Cvičíme stále a doufáme, že jednoho dne Tomík udělá sám své první krůčky, aniž by ho někdo přidržoval."  

Radka Berková: Je strašné, když už matka neunese své dítě  

Tom jde už několik let klientem neurorehabilitačního centra ARCADA, kam pravidelně dochází na běžné, ale také inteznivní rehabilitace. Při rehabilitaci využívá speciální obleček Thera-Togs. Ten se skládá z elastometrického celotělového oblečku a sestavy pružných tahů, které se vždy vybírají a přizpůsobují aktuálnímu stavu klienta. "Pro Tomáška jsou rehabilitace velkým přínosem, jelikož je pak schopen sám si vylezením sednout na židli, křeslo, nebo i vylézt do invalidního vozíku. Je už i dost váhově těžký, tak jsem opravdu ráda z jeho strany za jakoukoliv pomoc. Je to bohužel strašné, když matka už neunese své dítě, které nemůže chodit," popisuje Radka Berková, podle které se její syn zlepšuje rovněž po mentální stránce: "Snažíme se šetřit, jak se dá, aby mohl podstoupit co nejvíce léčebných terapií. Ale jelikož Tomášek ke svému životu potřebuje i různé kompenzační pomůcky, které se zčásti doplácí nebo je i celé hradíme sami, tak nejsme schopni na vše sami našetřit. Moc si vážíme vaší pomoci," vzkazuje na závěr všem dárcům Tomova maminka.  

Foto: Tomáš Berka musí podstupovat pravidelné rehabilitace.  

Klíčová slova: