Dívka s Downovým syndromem sportuje

 
ZAK TV

20:00 Zprávy ZAK TV
Lenka PROKŠOVÁ, moderátorka

Magdalena Sailerová z Rokycanska se narodila s Downovým syndromem. Dnes sedmnáctiletá dívka patří mezi světovou sportovní špičku. Závodně běhá, jezdí na lyžích nebo hraje tenis. Je tak ukázkou toho, že i když vám osud nadělí o jeden chromozom navíc, můžete žít život naplno.

Lenka PROKŠOVÁ, redaktorka

Je jednou z nejlepších sprinterek v České republice. Úspěchů ale dosahuje i v závodech na lyžích nebo v tenise, a to na světové úrovni. To, že bude jednou Magdalena Sailerová, které všichni blízcí říkají Madlenka, takto talentovanou sportovkyní, její rodiče nečekali. Vše je ale nakonec možné, a to především kvůli jejich každodenní péči a nezlomné vůli mladé sportovkyně.

Adriana SAILEROVÁ, maminka Magdaleny

Samozřejmě rodiče dětí s Downovým synrovem se jim věnujou, sportují s nimi. Ale v podstatě jakoby tak, jak to má vlastně Madlenka teď se všema tréninkama a s tolika vlastně jakoby sportama, kterým se v věnuje, tak si myslím, že tady jako v České republice není nikdo tak jako Madlenka. Ten sport sám o sobě samozřejmě náročný pro ni je, protože Downův syndrom není pouze, jak je v populaci běžně známé, to, že ty jedinci mají nějaké určité mentální postižení ale vlastně je tam i postižení tělesné.

Lenka PROKŠOVÁ, redaktorka

Lidé s Downovým syndromem mají totiž svalovou hypotonii, která zapříčiňuje, že svaly těmto jedincům fungují zcela jinak, než jak je tomu u zdravých osob. Pro některé tak může být problém i začít chodit. To však není případ Madlenky. Svůj první velký závod absolvovala v Polsku v roce 2021, kde proběhlo mistrovství světa v atletice postižených sportovců. Získala zde stříbrnou medaili v atletickém triatlonu, kam je zařazen běh na 100 m, vrh koulí a skok daleký.

Adriana SAILEROVÁ, maminka Magdaleny

Za každou tuhletu disciplínu, tak se sbírají body a pak se vlastně následně se vyhodnocuje. Takže vlastně v téhle disciplíně Madlenka získala druhé místo na světě. Vlastně v běžném běhu na 100 m ve sprintu tak získala také druhé místo a ve skoku dalekém, tak je vlastně mistr světa pro ten rok 2021.

Milan SAILER, tatínek Madlenky

Že Madlenka se ke sportu dostala strašně brzo na moje představy díky mamince. A jelikož jsme s manželkou chodili lyžovat, chodili jsme pinkat tenis, tak Madlenka se k nám přidala. V podstatě, bych řekl, kolem toho třetího 3,5 roku jsme začali s ní sportovat.

Lenka PROKŠOVÁ, redaktorka

Do tréninkového procesu se Madlenka, která navštěvuje praktickou školu v Rokycanech, dostala, když jí bylo devět let. V současné době jsou jejím cílem paralympijské hry v Paříži v roce 2024.

 MADLENKA,  

Nejvíc mě baví lyžování. Baví mi to moc hodně. Mám ráda atletiku. Ráda běhám sprinty. Mám ráda tenis. To mě taky baví a baví hrozně smečovat.

Lenka PROKŠOVÁ, redaktorka

Madlenky sílu vydat ze sebe během tréninků maximum obdivují i její trenéři.

Kateřina MARŠÁLKOVÁ, trenérka Madlenky

Madlenka je určitě hrozně šikovná. Já jako spíš jsem orientovaná jako vrhačsky. Takže když jsme jí dali do ruky oštěp, tak jsem byla strašně překvapená, jak jí to šlo, jaký měla provedení, jakou měla tu techniku. A když jsem pak viděla třeba i jiné závodnice, které mají taky tento syndrom, tak Madlenka tu techniku opravdu měla daleko jako lepší.

Eliška MARŠÁLKOVÁ, trenérka Madlenky

Je hodně cílevědomá, což u ní hodně oceňujeme, protože se strašně snaží. Je hodně pečlivá, vždycky se snaží všechno udělat na 100 procent. V tomhle je to obrovský plus a hodně se tím posouvá.

Lenka PROKŠOVÁ, redaktorka

V souvislosti s Madlenčinným závoděním na mezinárodních turnajích hraje samozřejmě významnou roli finanční podpora. Aby si úspěšná sportovkyně mohla závody dovolit a splnit si tak třeba jeden ze svých snů a zúčastnit se v příštím roce paralympiády v Paříži, musí její rodiče věnovat velkou pozornost i shánění sponzorů. Více o Madlenčině životě je možné zjistit například na facebookové stránce Život s chromozomem navíc. Lenka Prokšová, televize ZAK.

Klíčová slova: