Cenu Olgy Havlové získal Filip Pšenčík, architekt, asistent soběstačnosti, sportovec a nadšený cestovatel
Cenu Olgy Havlové udělovanou Výborem dobré vůle – Nadací Olgy Havlové převzal 29. května 2023 v západní dvoraně Historické budovy Národního muzea v Praze Filip Pšenčík. Laureát ocenění získal za jeho úsilí pomáhat budovat bezbariérové bydlení lidem se zdravotním handicapem. Nositelem Ceny veřejnosti se stal Heřman Volf.
Laureát Ceny Olgy Havlové obdržel bronzovou plastiku „Povzbuzení“ od sochaře Olbrama Zoubka, kterou mu během slavnostního večera předali Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Vojtěch Sedláček, předseda správní rady, a biskup Václav Malý, člen správní rady Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.
Cenu Olgy Havlové poprvé vyhlásila Olga Havlová v roce 1995 s cílem ocenit lidi se zdravotním znevýhodněním, kteří i přes svůj handicap nezištně pomáhají druhým, a jsou tak inspirací k překonávání překážek pro ostatní. Olga Havlová se zúčastnila pouze prvního ročníku a po jejím odchodu se Cena stala i vzpomínkou na osobnost, jež se vždy zastávala práv ohrožených občanů.
„Porota Ceny Olgy Havlové vybírala z 18 veřejností nominovaných osobností. Všechny životní příběhy byly velice inspirativní, proto rozhodování nebylo jednoduché. Porota se rozhodla ocenit Filipa Pšenčíka za jeho obrovskou sílu bojovat se svým handicapem a úsilí pomáhat budovat bezbariérové bydlení lidem se zdravotním znevýhodněným,“ sdělila Monika Granja, ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.
Architekt Filip Pšenčík se narodil s rozštěpem páteře. Jako asistent soběstačnosti v Lize vozíčkářů z. ú. v Brně radí klientům s výběrem kompenzačních pomůcek i úpravami jejich bydlení. Za jeho působení byl dokončen tréninkový byt v sídle organizace sloužící nejen klientům k nácviku samostatného bydlení, ke školení osobních asistentů a dobrovolníků, ale také jako showroom moderního vybavení vedoucího k větší samostatnosti hendikepovaných.
Filip je vášnivý cestovatel a sportovec. Ve volném čase cestuje na handbiku, plave za brněnský SK Kontakt, jezdí na monoski, věnuje se freedivingu parasurfingu a dalším adrenalinovým sportům. S partnerkou Verčou vychovává roční Stellu.
"Olgy Havlové si vážím a je pro mě symbolem silné ženy, která se důstojně zhostila své role první dámy. Vybudovala organizaci, která se zasazuje o podporu znevýhodněných skupin a zlepšení jejich postavení ve společnosti, její práce si považuji. Je pro mne čest, obrovská motivace a závazek obdržet tuto cenu a myslím si, že jsem teprve na začátku své cesty,“ uvedl jeden z nejmladších laureátů Ceny Olgy Havlové Filip Pšenčík.
Již po sedmé nadace udělila v rámci Ceny Olgy Havlové také Cenu veřejnosti. Porota vybrala z nominovaných tři osobnosti, které postoupily do užšího výběru online hlasování. Cenu veřejnosti získal Heřman Volf, zakladatel a předsedu spolku Cesta za snem, která dává důraz na aktivní životní styl lidí s handicapem a jejich začleňování do společnosti. Za projekt Metrostav handy cyklo maraton získal Heřman a jeho tým handicapovaných spolupracovníků v roce 2022 ocenění od Evropské komise EU Sport Awards #BeInclusive za nejlepší sportovní integrační projekt v celé EU.
Hlavním mediálním partnerem Ceny Olgy Havlové 2023 je Česká televize, Český rozhlas a Deník N. Dalšími partnery jsou: Národní muzeum, Minet Elektro, spol. s. r. o., ČSOB, Mountfield, Rückl, Copy General, AV Media Events a Radio 1.
Více o Ceně Olgy Havlové najdete zde: www.cenaolgyhavlove.cz.
Terezie Jenisová