EDA PLAY již 10 let pomáhá dětem se zrakovým postižením trénovat zrak a jemnou motoriku

Po celém světě si aplikace stáhlo již více než 269 tisíc uživatelů. 

Oslava výročí proběhla ve čtvrtek 8. června 2023 od 14 do 21 hodin v sídle organizace EDA na pražském Chodově. Slavnostního krájení dortu se ujal autor zvířátek EDA PLAY ilustrátor Lukáš Urbánek. 

Od roku 2013 se nabídka her rozrostla a v dnešní době si mohou rodiče i terapeuté vybírat již z pěti edukativních aplikací EDA PLAY, které slouží především dětem se zrakovým a kombinovaným postižením pro zraková cvičení a pro nácvik dovedností jemné motoriky. Nicméně aplikace si časem oblíbili také rodiče zdravých dětí i senioři pro trénink kognitivních funkcí.

Aplikace EDA PLAY získaly uznání i v zahraničí. Po celém světě si aplikace stáhlo již více než 269 tisíc uživatelů. Vedle České republiky se nejvíce využívají v USA (48 %) a Kanadě (23 %)

"V našem týmu poradkyň rané péče jsou také zrakové terapeutky, které se této oblasti věnují déle než 30 let. Jsme moc rádi, že prostřednictvím aplikací EDA PLAY se jejich know-how dostává do celého světa. Hru, kterou pomohl vytvořit tým zrakových terapeutek pod vedením Markéty Skalické z Prahy, mohou používat děti třeba až v Austrálii. Dobré ohlasy na hru máme i z Kanady. Jsme moc rádi, že se může EDA zapojit globálně do rozvoje dovedností dětí s postižením," upřesňuje ředitelka EDY Petra Mžourková.

Aplikace byly vyvinuty pod dohledem specialistek na zrakovou stimulaci pro děti se zrakovým a kombinovaným postižením na míru potřebám konkrétních dětí. Aplikace na počest těchto dětí nesou jejich jméno. 

Simulátor zrakových vad

Aplikace EDA PLAY jsou unikátní také tím, že obsahují simulátor zrakových vad. Uživatelé si tak mohou vyzkoušet podívat se na svět se zatížením různými zrakovými vadami, a tím si lépe uvědomit, jaké výzvy a omezení v životě čekají na děti se zrakovým postižením.

Interaktivní zážitek s jednoduchými obrazy, zajímavými zvuky a příběhem

Hry jsou navrženy tak, aby rozvíjely kognitivní schopnosti, jemnou motoriku a komunikační dovednosti dětí. Aby mohly děti se zrakovým a kombinovaným postižením děj na obrazovce sledovat, je přizpůsoben jejich možnostem. Animace jsou dostatečně pomalé, přitom však stále atraktivní.

"Obrázky jednoduchých tvarů, zajímavé zvuky, atraktivní děj, to spojuje všechny naše aplikace, které jsme pro děti s postižením i v minulosti připravili. Klademe důraz na to, aby i dítě s postižením mohlo mít radost z dobře odvedeného úkolu a současně přemýšlíme nad tím, jak do hry zapojit činnosti, které dítě zná z každodenního života doma v rodině. Děj v animacích pak mohou rodiče velmi snadno doplňovat vlastním komentářem a rozvést hru i mimo tablet. Žádná z našich aplikací se nehraje na body nebo na čas, nesoutěží se. Děj plyne přesně tak, jak dítě potřebuje. Rodič hru dozoruje, může ji kdykoli přerušit a doplnit o úkol, který se plní na papíru nebo s hračkami. K dispozici od nás má inspirace ve formě pracovních listů, které jsou zcela zdarma ke stažení na www.edaplay.cz/aktivity," dodává poradkyně rané péče Lucie Magerová. 

Za aplikacemi stojí tým nadšenců, který se nechtěl smířit s tím, že na trhu není dostatek aplikací právě pro děti s postižením zraku. Bez jejich často dobrovolnické práce by projekt nikdy nevznikl.

"V roce 2013 jsme mohli rodičům, pedagogům a terapeutům poskytnout první z aplikací EDA PLAY. Všem hrám se nadále věnujeme a udržujeme je, aby mohly fungovat co nejdéle. Za myšlenku vytváření aplikací pro děti s postižením se postavila řada lidí, ať už partneři, dárci, ale i další z týmu, kteří se zapojili do tvorby hry a jejího vzniku. Ilustrátor Lukáš Urbánek byl s námi od začátku vzniku her. Jeho barevná zvířátka z aplikací pomohla vytvořit veselou atmosféru. Celá sada her EDA PLAY nese jeho rukopis. Jsme rádi, že se Lukáš a další tvůrci zapojili do vytvoření interaktivního světa, který pomáhá dětem s postižením objevovat i svět reálný," uzavírá projektová manažerka týmu vývojářů aplikací EDA PLAY, Ivana Bajgarová.

Pomáhají trénovat zrak a jemnou motoriku

Aplikace EDA PLAY vznikla v roce 2013 s cílem, aby vyhovovala potřebám dětí se zrakovými a motorickými vadami trénovat zrak a jemnou motoriku. Byla navržena tak, aby interaktivní hrou motivovala dítě ke sledování děje na displeji tabletu a k plnění úkolů. Vizuální i zvukové zpracování aplikace podporuje koordinaci ruky a oka, pohybu. Aplikace obsahuje sekci Dovednosti, která zaznamenává práci dítěte s aplikací. Rodiče a terapeuti tak mohou sledovat vývoj dovedností dítěte v čase. Aplikace byla vyvinuta ve spolupráci s odbornicemi na zrakové vady a  péči o děti se speciálními potřebami, PaedDr. Markétou Skalickou, Bc. Alicí Pexiederovou, Mgr. Martinou Vaňkátovou a Mgr. Martinou Herynkovou. Dnes je na trhu již 5 aplikací (TOBY, TOM, ELIS, PAULI a EDA PLAY) 

Více o aplikacích se dozvíte na stránkách edaplay.cz.

 

O organizaci

Veřejně prospěšná organizace EDA cz, z. ú. vznikla v roce 1990 s cílem změnit zaběhlou praxi odkládání dítěte s postižením do ústavu.

EDA poskytuje sociální službu rané péče, odborné poradenství a psychickou oporu 300 rodinám dětí se zrakovým a kombinovaným postižením či ohrožením vývoje v raném věku ve 4 krajích České republiky – na území Hl. města Prahy, Středočeského, Pardubického a části Ústeckého kraje. Služby rané péče jsou poskytovány rodinám zdarma a ideálně v domácím prostředí rodiny, kde se dítě cítí nejlépe. 

EDA je také zakladatelem Speciálně pedagogického centra EDA. Je to školské poradenské zařízení, které bylo založeno v roce 2015 s úmyslem zkvalitnit podporu dětí s postižením zraku v mateřských, základních a středních školách.

Organizace je členem ARP ČR (Asociace rané péče České republiky) a AVPO ČR (Asociace veřejně prospěšných organizací České republiky). Od roku 2015 je rovněž držitelem značky "PROVĚŘENÁ veřejně prospěšná organizace". Dárci tak mají jistotu, že EDA nakládá transparentně s finančními prostředky a ve shodě s posláním organizace. EDA v roce 2015 získal ocenění Neziskovka roku

Více podrobností najdete na www.eda.cz.

Irena Kolafa

 

 

Klíčová slova: