Program TechSoup hraje klíčovou roli v podpoře digitalizace a modernizace neziskového sektoru po celém světě

TechSoup je mezinárodní nezisková organizace, která poskytuje technologické a softwarové produkty a služby neziskovým organizacím, knihovnám a vybraným příspěvkovým organizacím za výhodné ceny nebo zdarma. Program TechSoup byl založen v San Franciscu v roce 1987 a je dostupný neziskovým organizacím téměř ve všech zemích světa. V Česku pomáhá neziskovkám a příspěvkovým organizacím už od roku 2010. Jak konkrétně, to přibližuje manažerka Tech Soup v České republice Jana Olejníková.

 

Díky naší pomoci mohou podpořené organizace využívat nejnovější software i hardware pro usnadnění své každodenní práce. Mohou tak pracovat efektivněji a snáze dosahovat svých cílů. V Česku fungujeme pod hlavičkou neziskové organizace Sdružení VIA. Mezi první programy, které neziskové organizace už od roku 2010 mohly získat, patřil Microsoft dárcovský program. Máme ho v nabídce i dnes, ale už v mnohem omezenější formě. Postupně jsme naše portfolio rozšiřovali o další partnery, nyní jich máme téměř třicet. Jedná se o globální partnery, které najdete napříč naší světovou sítí, i lokální společnosti jako je CRM RAYNET, Sloneek, Počítárna nebo Zoner. Aktuálně je u nás zaregistrováno více než 7 400 organizací. Jenom v roce 2022 jsme v programu TechSoup zprostředkovali neziskovým organizacím 4 033 licencí v celkové tržní hodnotě 26,4 mil. Kč. Můžeme tak říct, že tolik finančních prostředků díky nám české neziskovky loni ušetřily.

Jak TechSoup funguje?

Z pohledu neziskové organizace je to jednoduché. Zaregistruje se do programu, my ověříme zadané údaje a poté organizace získá svůj účet. V něm pak vidí, na které produkty má nebo nemá nárok a o co si může nebo nemůže žádat. Naši partneři, například Microsoft, Adobe nebo Cisco, mají různě nastavené podmínky, za kterých chtějí pomáhat rozvoji neziskového sektoru. Mohou to být finanční podmínky, ale také typy organizací, které chtějí podporovat, aby byly v souladu s jejich CSR strategii. Některé partnerské společnosti nabízejí velké slevy, jiné produkty jsou úplně zdarma a neziskovky platí pouze administrativní poplatek. Registrace v TechSoup je zdarma a platí pět let.  Kromě softwaru a hardwaru poskytujeme také základní technickou podporu nebo vzdělávání formou webinářů k nabízeným produktům.

Jaký je nejoblíbenější program, který organizace pořizují?

Nejpopulárnějším programem zůstává Microsoft. Nabízíme 10 licencí na MS 365 Business Premium v cloudu zcela zdarma. Organizace tak získají oblíbené kancelářské aplikace jako Word či Excel, ale třeba i program na automatizaci Power Automate, chytré formuláře MS Forms nebo video cally a online řízení projektů v MS Team. Organizacím také nabízíme pomoc s migrací, nastavením a případně i správou jejich účtů Microsoft.

Jaké další programy kromě Microsoftu mohou neziskovkám ulehčit práci?

Oblíbené jsou produkty od Adobe, program na úpravu fotografií Zoner nebo antivirový a bezpečnostní systém Bitdefender. Ulehčení fundraisingu nabízí český CRM systém RAYNET a HR nástroj Sloneek jim zase usnadňuje HR agendu. Neziskovkám taky často chybí počítače a další hardware: kvalitní repasované počítače se slevami našim neziskovkám poskytují rakouští Compuritas a česká Počítárna.

Jak se můžou organizace do TechSoupu registrovat?

Na webových stránkách www.techsoup.cz vyplní registrační formulář. Je možné, že je požádáme o dodání dodatečných registračních dokumentů, které slouží k ověření oprávněnosti organizace. Po vyřízení registrace organizace získá vlastní účet, ve kterém najde všechny důležité informace, včetně toho, na jaké produkty má nárok. Na stránkách www.techsoup.cz pak můžou jednoduše vybírat produkty z Katalogu produktů a žádat o licence. Neziskovky se nám můžou kdykoli ozvat na e-mail podpora@techsoup.cz, rádi poradíme a pomůžeme. 

Veronika Bröcknerová

 

 

 

Klíčová slova: