Podzimní Agora 2023: Zaměřeno na uživatelskou zpětnou vazbu k bariérám na webech

Uživatelé se zdravotním postižením nejlépe vědí, jak důležitá je pro ně přístupnost – a jaké komplikace i při jinak běžných činnostech jim naopak mohou způsobit nepřístupné weby, aplikace či dokumenty. Co lze dělat pro to, aby se současný stav změnil k lepšímu, bude obsahem podzimní Agory 2023, která se uskuteční jako součást konference INSPO 25. listopadu v Kongresovém centru Praha. 

Koncoví uživatelé mají také možnost zlepšit přístupnost webových stránek a mobilních aplikací tím, že provozovatelům webů poskytují konstruktivní zpětnou vazbu a upozorní je tak na potencionální bariéry.

Webové stránky a aplikace veřejného sektoru v celé Evropě by měly a musí být přístupné všem. Směrnice o přístupnosti webu (WAD) platí v celé EU od roku 2016 a jejím cílem je zajistit lidem se zdravotním postižením lepší přístup k webovým stránkám a mobilním aplikacím veřejných služeb.

Navzdory implementaci této směrnice je mnoho webových stránek a aplikací veřejného sektoru stále nepřístupných, navíc jejich provozovatelé si těchto problémů vůbec nemusí být vědomi, protože se k nim informace o bariérách vůbec nedostanou (fráze „Na nepřístupnost našeho webu si ještě nikdy nikdo nestěžoval.“ bohužel stále není nijak neobvyklá).

Abychom to změnili, rozhodli jsme se po úspěšném loňském propojení konferencí INSPO a Agory v roce 2023 v tomto modelu pokračovat a i letos nabídnout tematicky ucelený programový blok. Jak už úvodní odstavce tohoto článku naznačují, detailněji se podíváme na zákon o přístupnosti a na to, jak mohou uživatelé se specifickými potřebami poskytovat relevantní zpětnou vazbu k nepřístupným webům, aplikacím, dokumentům či multimédiím.

Na co se můžete těšit?

Program otevřeme dvěma úvodními příspěvky, jejichž cílem je vám poskytnout základní vhled do tématu.

Nicole Fryčová, předsedkyně Odborné skupiny pro přístupnost veřejné správy a veřejných služeb při Vládním výboru pro osoby se zdravotním postižením (VVOZP) se ve svém příspěvku Praktické ukázky bariér v digitálním prostoru zaměří na praktického představení nejčastějších bariér na webech, v aplikacích a dokumentech pro uživatele se zdravotním postižením.

Susanna Laurin, zástupkyně Mezinárodní asociace specialistů na přístupnost pro Evropskou unii představí projekt UPowerWAD (Users Power the Web Accessibility Directive!)

Do navazující panelové diskuse se zástupci koncových uživatelů i odborníků, tematicky zaměřené na poskytování relevantní zpětné vazby k nepřístupnému digitálnímu rozhraní uživateli se specifickými potřebami, přijali pozvání

  • Susanna Laurin, zástupkyně Mezinárodní asociace specialistů na přístupnost pro Evropskou unii
  • Nicole Fryčová, předsedkyně Odborné skupiny pro přístupnost veřejné správy a veřejných služeb při VVOZP
  • Monika Miazdrová, odborná garantka prístupnosti webových sídel a mobilných aplikácií, MIRRI SK
  • Klára Rožková, UX designerka, Česká spořitelna
  • Šimon Červený, technický konzultant, Galilieo Corporation

Na závěr programu pak shrneme závěry z panelové diskuse a pozveme účastníky na navazující webinář, na kterém se tomuto tématu budeme věnovat více do hloubky, a který proběhne 8. prosince od 13.00 na platformě Zoom. Webinář pořádáme jako jeden z výstupů projektu Théseus, zabývajícího se právě poskytováním profesionálních služeb v oblasti přístupnosti.

V čem pro účastníky bude podzimní Agora 2023 přínosná?

Koncovým uživatelům se zdravotním postižením nabídne základní přehled a sdílení dobré praxe v tom, jak provozovatelům webů poskytovat relevantní zpětnou vazbu k bariérám v digitálním prostoru, včetně představení výstupů projektu UPowerWAD.

Pro provozovatele a tvůrce webů a aplikací bude přínosná jak úvodní část, prakticky demonstrující a popisující nejčastější bariéry na webových stránkách, tak panelová diskuse, během níž se budou moci seznámit s tím, jak zpětnou vazbu od uživatelů sbírat a jak s ní dále pracovat. Do vlastní praxe pak můžete převzít sdílení zkušeností ze strany panelistů.

A samozřejmě bude prostor i pro vaše dotazy.

Organizační informace

Kdy a kde

Podzimní Agora 2023 proběhne jako součást konference INSPO 2023 v sobotu 25. listopadu od 14.00 do 16.00 v Kongresovém centru Praha. Zúčastnit se jí můžete buď prezenčně (v takovém případě si zakupte lístek na konferenci INSPO 2023), nebo můžete sledovat její přímý přenos (formulář k přihlášení ke sledování přímého přenosu). Kompletní program konference INSPO včetně dopoledního plenárního jednání, je na webu INSPO.

Zpřístupnění akce

Během celé akce bude zajištěn simultánní přepis i tlumočení do českého znakového jazyka, stejně tak bude zajištěno tlumočení mezi angličtinou a češtinou.

Registrovat se na podzimní Agoru 2023

Partneři akce

Agoru by nebylo možné realizovat bez partnerů, kteří ji finančně či jinak podporují. Podzimní Agoru 2023 pořádáme ve spolupráci s AccessibleEU Centre a za podpory společnosti Deloitte a Nadačního fondu Českého rozhlasu.

Agoře

Agora je konference zaměřená na tématiku využití informačních a komunikačních technologií uživateli se zrakovým postižením. Od roku 2015 ji pořádá Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity za podpory společnosti Deloitte, Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška a dalších partnerů.

Agora si i přes svou nedlouhou historii vybudovala mezi uživateli ICT s těžkým postižením zraku výborné renomé. Posledních prezenčních běhů se pravidelně účastní přes 150 zájemců, online vysílání mají tisíce zhlédnutí a jejich počet stále roste. Agora je pro účastníky ideálním místem, kde se mohou v přístupném prostředí seznámit s tím, jak jim informační a komunikační technologie mohou pomoci překonávat bariéry při studiu, zaměstnání i v běžném životě.


Středisku Teiresiás

Pořadatelem akce je Středisko Teiresiás, plným názvem Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky, které Masarykova univerzita zřídila v Brně v roce 2000. Jeho úkolem je zajišťovat, aby studijní obory akreditované na univerzitě byly v největší možné míře přístupné také studentům nevidomým a slabozrakým, neslyšícím a nedoslýchavým, s pohybovým handicapem, případně jinak postiženým.

Středisko je garantem programu celoživotního vzdělávání nevidomých, jehož cílem je umožnit zrakově postižené veřejnosti, aby si bez ohledu na věk a sociální postavení doplnila vzdělání v dílčích předmětech akreditovaných studijních oborů způsobem odpovídajícím zrakovému postižení.

Radek Pavlíček

Klíčová slova: