Interviewr s Milanem Štěchem na ČT24

04.02.2014 16:57

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Dobrý večer. Proč opozice nedala sto dní hájení nové ministryni práce a sociálních věcí, Ludmile Müllerové? A kdy podá ČSSD ústavní stížnost na Skarty, budou zrušeny? Hostem pátečního Interview je předseda Senátu za ČSSD Milan Štěch, dobrý večer.

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Dobrý večer.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Tak pane předsedo, neměla dostat 100 dní nová ministryně, aby mohla ukázat, co umí?

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Ministři se střídají, jak na běžícím pásu, to bychom jenom dávali 100 a vláda koná, vláda koná kroky, které jsou velmi bolestivé pro občany, mají hluboké dopady, jak do rozpočtu, tak i do života lidí a myslím si, že na žádném hájení tady není prostor.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Vy jste ale řekl, že by mohla být loutkou ministra financí Miroslava Kalouska a prodlouženou rukou ministra bývalého Drábka, proč si toto myslíte?

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Tak ona je velmi loajální ke guru TOP 09 Kalouskovi.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Jak to víte?

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
To je zcela zřejmý. Odešla za ním, opustila lidovou stranu, kde neměla špatné pozice a myslím si, že na ministerstvu pracovala. Byla poradkyní ministra práce a sociálních věcí a tudíž také nese určitou ne sice velkou, ale částečnou míru zodpovědnosti a myslím si, že si nedovolí mít diametrálně rozdílné názory, protože to by jí jinak do funkce ani nejmenovali.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Ale myslet si něco neznamená vědět to.

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Tak to ukáže další čas.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
A vy jste také řekl, že byla nevýraznou senátorkou, to už tenkrát jste si všiml, že by mohla být nějakou prodlouženou rukou ministra financí, když se vlastně neprojevovala?

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Tak v té době nebyla kandidátkou na ministryni, byla tehdy členkou lidové strany a pracovala v Senátu, ale nebyla nijak výrazná, já jsme to řekl, tak jak to bylo a to mi potvrdí jistě většina senátorů a také si můžete najít z toho záznamy, že její vystoupení nebyly tak častý, to neznamená, že nepracovala, ale nebyla výraznou, a jako výraznější osoby tam jsou.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Víte, proč se na to ptám, protože ono samozřejmě je jednoduché dát někomu nálepku, ale já se ptám na to, jestli máte pro to nějaké konkrétní důkazy, nebo nějaké podklady, nějaké osobní postřehy, že by skutečně mohla být prodlouženou rukou i těch aktivit, které byly třeba sporné na ministerstvu za ministra Drábka.

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Já jsem naprosto přesvědčený a můžete si o tom myslet, co chcete, že kdyby nenabyly ochotná pokračovat v té politice, kterou tam ministr financí Kalousek přes pana ministra prosazoval doposud, tak by tam v žádném případě nebyla nominovaná. V této straně jak jsem zjistil, je poměrně silná disciplína a určitě ona bude ochotna se jí podvolit.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Tak do toho vstoupil příběh s dalším přílepkem, minulou středu poslanci přehlasovali prezidentovo veto a tak vlastně do nesouvisejícího zákona o sociálně právní ochranně dětí definitivně propašovali přílepek, který stanovil Skartu jako jediný možný způsob, jak lez vyplatit podporu v hmotné nouzi. Nebyly zakázány přílepky Ústavním soudem už v roce 2007, tuším?

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Je to tak, ty rozhodnutí tady jsou a pochopitelně pokud budeme dávat ústavní stížnost a já myslím, že na ní pravděpodobně dojde, tak také si této situace samozřejmě všímáme a také tu ústavní stížnost o to rozšíříme.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Takže ale s přílepky ani Senát nic nezmůže, musí to jít cestou ústavní stížnosti?

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
No tak, my kdybychom to projednávali, tak samozřejmě se pokusíme to vyndat a my jsme se pokusili zákon zamítnout jako celek, takže z tohoto pohledu jsme myslím udělali maximum možného a teďko bude na řadě ústavní soud, ale my ještě máme dva návrhy ve hře. První návrh je ten, který už je v Poslanecké sněmovně a to je omezení Skaret skutečně jenom na dávky v hmotné nouzi a druhý návrh, který teďko jde v Senátu, do tzv. našeho druhého čtení, bude na programu schůze 5. prosince a to je návrh, který by vlastně zrušil úplně Skarty.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Ano, já to zkusím ještě zkoncentrovat, protože těch návrhů pokud jde o Skarty je skutečně ve hře příliš, senátorka Eliška Vagnerová, taky podá v Senátu návrh na zrušení Skaret, sociální demokraté původně vlastně chtěli jen omezit karty právě na tu hmotnou nouzi, ten návrh na zrušení přišel až později. Proč jste rovnou neprosazovali zrušení sociálních karet, s nimž jste nesouhlasili?

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
My jsme samozřejmě tím prvním návrhem chtěli vyvolat jednání, aby to jednání bylo účelný, abychom našli nějaký konsensus třeba, že to bude vyloženě dobrovolný, že to bude omezený jenom na ty dávky v hmotné nouzi, ale vládní koalice na to nereagovala a tudíž je nebezpečí, že by to mohlo trvat poměrně dlouho a víme také, že naše stížnost Ústavního soudu nebude projednána za několik týdnů, proto u Ústavního soudu jsou podání daleko staršího data a z toho důvodu jsme se rozhodli pro tu komplexní návrh, to znamená zrušení a budeme velmi rádi, když v průběhu toho tzv.. druhého čtení např. paní senátorka Vágnerová náš návrh podpoří nebo navrhne nějaké rozšíření, to právě v tom druhém čtení je možný.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Podle senátorky Vagnerové, jsou karty ponižující, dotýkají se lidské důstojnosti, protože o jejím držiteli každý úředník ví, že ten člověk propadl do sociální sítě, že je potřebný. Vy jste mluvil o tom, o těch obavách, že by vláda nemusela reagovat na váš původní třeba návrh směrem k tomu zrušení, ale ten návrh jste podat mohli, vy jste si nemysleli to samé, co teď senátorka, bývalá ústavní soudkyně Eliška Vagnerová, proč zkrátka jste do toho nešli, stejně tvrdě jako ona a nepodali hned návrh na zrušení.

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Když si přečtete stenozáznamy z Poslanecké sněmovny i ze Senátu konkrétně moje vystoupení, tak všechny tyto argumenty jsou tam uvedeny.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Argument je jedna věc a návrh konkrétní druhá. Proč jste rovnou do toho nešli stejně tvrdě, karty zrušit.

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Do toho zrušení jsme prostě nešli, protože taky v té době nebyla dobře úplně známá smlouva, která je mezi spořitelnou a ministerstvem a samozřejmě, tam jsou některé otazníky, kde bychom byli neradi, aby dopadly ty případné akce na stát, protože by to zase zaplatili daňoví poplatníci. Dneska je zřejmý, že některé ty ustanovení, pravděpodobně budou v rozporu i s Ústavou, to znamená, že se stát, respektive Ministerstvo práce a sociálních věcí nemělo k takovým případným krokům zavázat samozřejmě to se v té době časové protože si vemte, že Senát dostane tisk, a musí de facto během 14 dnů ho projednat ve výborech a dalších 10 dnech ho musí projednat na plénu na plénu Senátu. Takže já myslím, že my jsme udělali maximum, dali jsme dva návrhy, ten návrh na úplné zrušení už je data minimálně tři týdny zpátky, ale tem legislativní proces i s ohledem na to, že proběhly senátní volby, třetina Senátu nemá ještě senátorský slib, tak mu nemůžeme rychleji projednat, takže je potřeba brát v potaz i tu problematiku ustavení Senátu v celém celku.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Ano, dá se ještě prosadit, aby Skarta nebyla zrušená, ale aby nebyla povinná. Premiér Nečas dnes řekl, že si nedovede představit jinou situaci, než že karty budou dobrovolné, ale ve těch návrzích je skutečně zmatek, do jaké míry se může stát toto, že nakonec nebudou povinné, ale že zrušeny nebudou?

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Já si myslím, že jako výborný nosič by mohl být náš návrh, který je už v Poslanecké sněmovně, kde vlastně je to omezení pouze na dávky v hmotné nouzi a nepovinně, takže to je dobrý návrh, který případně může Sněmovna ještě doplnit, protože to je vlastně náš vstupní návrh do jednání, to není ještě námi vracený návrh a je možný to urychlit, pokud budeme vidět dobrou vůli v poslanecké sněmovně, tak já osobně budu velmi zvažovat, abychom také udělali vstřícný krok Senátu, ale za podmínky, že to skutečně bude výhodný a přijatelný pro ty organizace, který tu Skartu zásadně odmítají, který ty občany, který to nejvíc postihne, nejvíc je to bude ponižovat, tak, který je zastupujou, to znamená, důchodci, organizace, sdružení tělesně postižených případně skupiny, který jsou na sociálních dávkách jako jsou třeba samoživitelky a podobně, takže pokud.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Jaký vstřícný krok toho Senátu by to tedy byla, pokud uvidíte dobrou vůli ve Sněmovně.

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Uděláme maximum proto, aby to byla co nejkratší lhůta k projednání, pokud by byla možnost, že to bude účinnost například, já nevím od 1.2., 1.3. příštího roku, protože podle mýho 1.1. příštího roku už se nestihne.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Takže podle vás je nejpravděpodobnější scénář pokud jde o Skarty jejich nezrušení, ale omezení jen na výplatu dávek v hmotné nouzi, ale nepovinně.

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
V první fázi a uvidíme, jak na to budou reagovat ti, kteří jsou tím nejvíce postižení, pokud řeknou, že je to pro ně přijatelný. My nejsme žádní zpátečníci, ale nelíbí se nám řada věcí, třebas to,k že tam není určitá i konkurence těch poskytovatelů, to znamená,k že je to monopolně na jednu organizaci, na Českou spořitelnu a pokud ten systém by se rozvíjel, tak dovedete si představit jaké množství prostředků se bude otáčet, tak jejich portfolio a to si myslím, že není rovná soutěž.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Nově jmenovaná ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová bude v příštích dnech o sociálních kartách jednat.

Ludmila MÜLLEROVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /TOP 09/:
Jsem přesvědčena, že budu řešit možné fungování tohoto moderního platebního prostředku, doufejme, že identifikačního prostředku, tak aby byly uspokojeni různí kritici, kteří se tímto problémem jednak zabývají a kteří se stávají klienty, tohoto systému. Určitě budu jednat v nejbližších dnech se zástupci zdravotně postižených, se zástupci seniorských organizací, ale také s politicky, napříč politickým spektrem a nepochybně nemůžeme opomenout i dodavatele celého toho systému Skaret.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Tak pane předsedo, vy nevěříte nové ministryni, že by prosadila v těch jednáních s Českou spořitelnou sama nepovinné karty nebo, že by je nedostávali zdravotně postižení?

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Tak já jí osobně budu do určité míry fandit, aby uspěla, ale také je tady šetření policie a některé ty operace kolem IT Systém už, ale i tady těch velkých zakázek, pravděpodobně jsou předmětem šetření a to také bude potřeba vzít v úvahu, protože nebylo by dobrý, aby tím že se uvedly Skarty v život se také třebas některým podnikajícím subjektům zajistily určité velké výhody, takže i na toto budeme muset do určité míry počkat, co se dozvíme.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Na druhou stranu vy jste mluvilo o případných vstupech právě do smlouvy s Českou spořitelnou. Smlouva je na 12 let, je de facto nevypověditelná, tam by jste se nebál právě nějakých žalob České spořitelny na stát, pokud by došlo k nedohodě, mezi ministerstvem a českou spořitelnou, asi do toho nejde jakoby úplně legislativně vstoupit, ta smlouva je daná.

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Jestli se tu někdo má bát, tak je to premiér předseda vlády, který za to také zodpovídá. Pak by se měl bát bývalý ministr Drábek a samozřejmě by měla honem konat vládní koalice. My jsme od samého počátku od prvních minut na jaře už loňského roku na to velmi důrazně upozorňoval, ale to bylo období, ikdyž se vůbec názory opozice nebrali v potaz.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Takže to ale tedy závisí na tom, jak bude vláda respektive Ministerstvo práce a sociálních věcí schopno, dojednat nové podmínky s Českou spořitelnou, pokud tomu rozumím dobře.

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Já si myslím, že ta smlouva je poměrně po právní stránce velmi nejasná, že pravděpodobně může dojít i na právní spory a znovu říkám, bohužel právní zodpovědnost půjde za těmi, kteří to podepsali, ale ta odpovědnost hmotná, ta půjde za námi za občany. Protože my jsme to zaplatili z našich daní.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Dobře, ale kdyby byl schválen zákon o zrušení Skaret nebo o jejich omezení třeba na výplatu dávek v hmotné nouzi, tak ta smlouva má nějaké parametry, tak ikdyž zákon přijde, ikdyž bude podána ústavní stížnost. Ikdyž Skarty skončí, tak stejně bude stát riskovat žalobu ze strany České spořitelny, eventuálně?

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Pokud by ústavní stížnost uspěla, tak si myslím, že v tom je velká šance, že bude i zpochybněná určitá část, ne-li celá té smlouvy.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Takže možná je šance právě ale jedině v ústavní stížnosti?

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Tam je to velmi, přesně tak, tam je to východisko, které tam je a také si myslím, že Česká spořitelna by si měla uvědomit za jakých podmínek, v jaké politické atmosféře, s jakými riziky a i s jakými možnými důsledky ta smlouva tady existuje a vzhledem k tomu, že je to poměrně významná organizace, která jde jistě taky o dobrou pověst, tak by také měla být při těch jednáních vstřícná a případně by měla vyjít i vládě v tomto vstříc, já říkám vládě, protože zodpovědnost v plném rozsahu bere vláda.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Vy jste někde řekla, že zákon by zrušení Skaret bylo rychlejší než cestou právě ústavní stížnosti, pokud ale teď se bavíme o tom, že pokud bude přijat ten zákon, nemusel by mít takovou sílu jako třeba rozhodnutí Ústavního soudu směrem k té smlouvě s Českou spořitelnou.

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
My jsme dneska povinní ošetřit, ochránit především občany. Občany, kteří by tím zákonem byli ponižováni. Museli by de facto být nuceni, nebo byli by nuceni tu kartu používat a také by de facto byly jejich osobní údaje.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Předsedo, to je jisté, zeptám se ještě malinko jinak, ikdyž projde zákon.

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Já řeknu, co je prioritní pro politika. Pro politika je prioritní občan a potom jsou ty věci, které se týkají, té hmotně právní otázky, a to znamená těch možných důsledků na stát tady by velmi intenzivně měla konat vláda a zejména Ministerstvo práce a sociálních věcí, protože to je za to zodpovědno a my samozřejmě můžeme jako v tomto ten náš společný stát, to znamená, ty naše společné finance bránit tím, že podáme tu stížnost Ústavnímu soudu , na té stížnosti se pracuje a teďko je možné,. Že ještě rozšíříme o některé další poznatky a pochopitelně využijeme i námětů, které přichází, např. paní Vagnerová.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Tak to jsou dvě věci, abychom to ucelili, pokud tedy projde zákon, podáte třeba na zrušení nebo omezení, dejme tomu na omezení Skaret na výplatu dávek v hmotné nouzi a nepovinně, podáte i tak ústavní stížnost, na ty nástroje, které mají k dispozici politici.

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Bude záležet, jak proběhnou jednání v takovém to případě, jaké bude jednání s Českou spořitelnou, jaký bude výsledek, zdali by bylo zajištěno, že lidé nebudou nuceni, že to bude jenom na těch produkt těch dávek v hmotné nouzi, tak pak bychom zvažovali, jestli ano nebo ne. Pokud se toto nepodaří a bude vláda trvat na tom, že to bude širší, bude tam riziko, že to bude zavedeno povinně, tak pochopitelně bude ne řadě, podle mého přesvědčení, ústavní stížnost.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
A teď ta druhá věc, kterou jste zmínil. Jak, v jakých úvahách je možné rozšíření tedy té ústavní stížnosti, pokud ji nakonec podáte?

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
No tak to teďko bych nechtěl předjímat, protože to se ukáže z té diskuze, která bude ještě k tomu probíhat a já říkám, hlavní gro té ústavní stížnosti půjde na to, že by lidé byli nuceni, aby dostali zákonnou dávku, sdělovat některé údaje, které jsou údaje osobní, mohou být zneužity a je to ve své podstatě ponižování těch občanů. To je základ a na to když postavíme ještě něco dalšího, pokud to shledáme, zejména ústavní právníci shledají, že to je vhodný do té žaloby dát do toho podání dát, ale teďko tady nebudu, nemám to ani připravený a bylo by to neseriozní. Musel by tedy za měsíc třeba vysvětlovat, proč tam určitá věc není, když jsem říkal, že jí tam hodláme dát.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Ano, respektuju to, církevní restituce. Senát je zcela jistě vrátí Sněmovně, kdy podáte ústavní stížnost v této věci?

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Tak na tom pracuje zejména klub poslanců a jejich právníci, myslím si, že to také nebude trvat dlouho a splníme, to, co jsem slíbil, protože tam nám především jde o to, že ve vztahu k té první frázi restitucí, které byly podle zákona osmidenní, některých majetkových křivd, se tady zcela zřejmě jedná o nerovnost před zákonem a z tohoto pohledu si myslíme, že je potřeba tu ústavní stížnost podat, protože by se mohl,o stát, že pokud začneme být vypláceno to odškodnění na ty majetky vraceny, ale zejména ta finanční kompenzace, takže ty restituenti, kteří byli v devadesátých letech odškodněni podle zákona, který jsem tu zmiňoval, se budou dožadovat stejného přístupu a stejné výše odškodnění a to si myslím, že by byl proces, který by ještě násobně poškodil veřejné finance v naší zemi než poškodí ty samotné restituce, tak jak byly schváleny.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Nebude Ústavní soud zase zahlcen ústavními stížnostmi sociální demokracie, jestli se vlastně setrvale nedělá z Ústavního soudu třetí komora parlamentu?

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Paní redaktorko, já někdy takový pocit mám také a nejenom jako ze strany současné opozice, ale to bylo i v předchozím období, ale co máme dělat? S námi o restitucích nebylo jednáno, drtivá většina občanů top od nás de facto nepřímo požaduje a je to naše povinnost. My se máme do posledního možného okamžiku snažit, své přesvědčení, pokud jsme o něm hluboce přesvědčeni, prostě prosadit a tady nám řada ústavních právníků dává za pravdu v té věci o které jsme hovořil a jsou tam ještě některé další otazníky, ale nerad bych to zase rozšiřoval, to, ta hlavní argumentace je prostě v té nerovnosti, tam vidíme největší riziko.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Tak když církevní restituce projdou, tak, se ČSSD podle jejího předsedy pokusí vyjednat nižší sumu. Co je to za pokus, pane předsedo, není to čirý populismus, proč by na to církve přistupovaly?

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Já teďko nechci rozvíjet tady diskuze, jaké my budeme mít možnosti pro vyjednávání, ale určitě není všem dnům konec. Ján některé náměty mám, jak se říká, v hlavě. Jsou z konzultací s lidmi, kteří jsou jak z právního prostředí, tak mi.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Můžete naznačit, alespoň jeden, mě by zajímalo, co byste mohli dělat, protože je písemná dohoda mezi státem a církvemi a jak byste vy ji mohli později změnit.

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Tam je velmi atypické to, že ten zákon něco stanoví a má se to ještě jaksi dublovat smluvními ujednáními. To je mimořádná věc, která tady v minulosti nikdy nebyla činěna, myslím si, že to ze strany politické reprezentace vládní je do určité míry zneužití svého postavení a samozřejmě to nám zmenšuje prostor pro to, abychom mohli konat, aloe na druhou stranu jsou určitě možnosti, vidíme v některých okolních zemích, jak se upravují vztahy mezi církví a státem a tam bychom mohli motivovat, ale já bych nerad tady vysílal nějakém konkrétním informace a signály. Já jsem zastáncem a přívržencem jednání a myslím si, že budeme určitě muset něco činit, protože jsme o tom hluboce přesvědčeni, není to jenom proto, že to budeme dělat kvůli voličům a občanům, ale jsme o tom hluboce přesvědčení, že to poškodí všechny, všechny účastníky tohoto problému a na druhou stranu to bude potřeba i s ohledem na kritický stav českých veřejných financí.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Tak daňový balík, sociální demokraté se nechali slyšet, že ve Sněmovně znovu přijetí po senátním vetu blokovat nebudou, aby od ledna nenastal zmatek v sazbách DPH. Ale stejně není jisté, zda se to stihne, nepřemýšleli jste, že byste v Senátu nezpomalovali to přijetí vetem?

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Jo takhle, že bychom to schválili, jo? No tak to dělat nebudeme, protože v žádném případě.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Museli byste aktivně, samozřejmě to schválit, ale mohli byste to nechat projít.

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
My se nemůžeme s tímto návrhem nikdy spojit, protože za půl roku, za rok, za dva roky se zapomene, zapomene, a novináři budou první, kteří nám to připomenou směrem i k občanům.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Pane předsedo, ale co je důležitější, politický boj za každou cenu s vládou, nebo aby tedy prvních 14 dnů neplatila sjednocená DPH 17,5 % a za 14 dní přepřáhnutí na 15 a 21?

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Paní redaktorko, tato otázka byla na místě, když bylo 14 dní před kongresem ODS. Tam se mělo jednat, a jestli se dostáváme do doby opět, že se čeká na rozhodnutí nějakého orgánu jedné strany, tak to si prostě, tomu pomáhat nebudeme.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Víte, ale jaký by to byl zmatek?

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Ne, tam je pořád prostor, my to jsme schopni do 8., do 10. prosince vrátit. Sněmovna za 10 dnů to může projednávat, prezident to dostane, a prezident tuto vládu jmenoval, on jí podržel, je to vláda i současného prezidenta a on určitě se s panem premiérem, domluví a nechtějte, aby angažmá tam dělala sociální demokracie,, když nebyla de facto v ničem vyslyšena a je naprosto transparentně vidět, že tady ty reformy ženou naši zemi do propasti. Včera ekonomové hovořili o tom, že se dostáváme, nebo že jsme na úrovni hospodářské situace Španělska a to je zásluha nebo výsledek pouze jen této vlády, před šesti jsme byli v Evropě, tady ve střední Evropě, prostě na tom nejlépe.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Tak nebude ČSSD zneužívat většinu v Senátu. Teď máte 46 senátorů s levicí dohromady máte ústavní většinu?

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Paní redaktorko, v Poslanecké sněmovně měla levice 118 a otázka jestli to bude zneužívat nebo nebude zneužívaný, ani jednou nepadla. Senát má své pravomoce samozřejmě zejména v oblasti Ústavy, ale vždycky tam musí být také kladné stanovisko Poslanecké sněmovny. Můžeme volit ústavní soudce, samozřejmě k tomu budeme přistupovat zodpovědně, to jste snad viděli u té první volby, která nebo před asi dvěma měsíci, a jinak si myslím, že v Senátu bude prostředí, které bude velmi kritické ke krokům, které jakákoli vláda bude činit, protože my budeme podle mého názoru, alespoň ten nejsilnější klub usilovat o to, aby došlo je změně v politice zejména hospodářské politice, protože není možný, aby se naše země dále propadala.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Tak já tu otázku ještě zkonkretizuju, vláda se pokouší provádět úsporné reformy a je jednoduché s takovou většinou jako v Senátu máte, sbírat politické body jejich vetováním.

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Já bych řekl, ne úsporné reformy, ale dusící reformy, vždyť to už dneska snad každý vidí, pro Boha, zamysleme se nad tím, že to žene naší zemi do propadu, který nebude možný jen tak změnit, protože například investiční výstavba, zejména tedy stavebnictví jako celek má enormní pokles zakázek, neprojektuje se, to se nezmění během jednoho dvou let, takže tato vláda zadělává na problémy,který budeme řešit následujících pět, možná sedm let, takže já vyzývám k tomu, aby přestalo nějaké politikaření kvůli hlasům, nejsou teďko volby a pojďme jednat o rozumné hospodářské politice, např. v Německu zrušili poplatky u lékařů, přesně ty samé důvody, uvádí, který jsme uváděli my jako opozice a hlavním důvodem podle mého to, aby lidem ponechali větší kupní sílu, aby lidé byli ochotni utrácet, aby se zvýšila domácí poptávka a spotřeba a ekonomika, aby nestála jenom na zahraničním obchodu, ale to přesně týká i České republiky.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Pane předsedo, jste pro, aby se stal Jiří Čunek místopředsedům Senátu, kvůli jeho názorům a dohadům ohledně jeho nominace odešla z Klubu pro obnovu demokracie senátorka a bývalá ústavní soudkyně, o níž jsme už dnes mluvili, Eliška Vagnerová?

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Já jí rozumím, v Senátu od samého počátku byl takový úzus, že jsme si nekádrovali svoje zvolený senátory, protože to je vůle občanů a v minulosti snad nebyl zvolen Jan Ruml jednou, to bylo tenkrát blokací, si myslím, když odešel, do Unie svobody, také u pana Outraty to trvalo delší dobu, než byl zvolen místopředsedou. Já si myslím, že je to obraz a že to je názor, a také informace o tom novém klubu, který pana Čunka nominovala a já vám v tuto chvíli neřeknu, jak to dopadne, protože neznám, ani názor senátorů. Z mé strany sociální demokracie.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Ale Elišce Vagnerové rozumíte?

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Elišce Vágnerové naprosto rozumím, rozumím jí z řady důvodů, protože ona pracovala v oblasti soudnictví a kolem osoby pana Čunka zejména směrem k soudnictví a kolem osoby pana Čunka, zejména směrem k soudnictví probíhaly podivné procesy, o kterých jste vy jako média velmi podrobně informovaly a já si myslím, že každý občan si klade otázku, na druhou stranu musíme uznat, že voliči mu dali hodně hlasů.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Tak ještě velmi, velmi stručně, po celé zemi v krajích protestují lidé proti koalici s komunisty. Ve Zlínském kraji sociální demokrat Myšák uzavřel koalici s komunisty, velká bouře nevole se proti tomu zvedla. Ve stylu Myšákovy hrátky, Gottwaldov je zpátky, takové byly některé transparenty, myslíte, že dlouhodobě, když to řeknu lehčeji, koketování s komunisty, ČSSD prospěje?

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Víte, především by si měli dát říct politici, proč je takový stav, že komunistická strana za vlády Petra Nečase tak silně posiluje. Proč posiluje, to je první otázka, která je ne místě a za další. Konkrétně v jižních Čechách, které dobře znám, pokud tam komunisté mají zhruba 20 % hlasů a mají čtyřikrát víc než například TOP 09, tak těžko je možný, aby byla podmínka, že pokud se nebude jednat s tou koalicí Jihočeši, TOP 09 a lidovci, takže prostě jako celek, takže žádná koalice středová nebude. Tak co pan hejtman Zimola dělat, chci jenom říci, že vím pan hejtman Zimola jedná se studenty, bere to vážně a na druhou stranu, je hejtman, má zodpovědnost, takže také musí respektovat výsledek voleb.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Pane předsedo, já vám děkuji, Interview končí, Události, Nashledanou.

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Taky děkuji.

Klíčová slova: