Migréna lidem krade práci a rozbíjí vztahy
Pacienti na festivalu Migréna nás spojuje otevřeně promluvili nejenom o zdravotních problémech.
„Migréna mi vzala kus dětství, radost ze života, přátele, milované cestování a klid. Ukradla mi práci a rozbila vztah s manželem. Léky mi ničí játra a ledviny.“
To vše a mnohé další uvedli lidé potýkající se s touto nemocí v anketě, která doprovázela festival Migréna nás spojuje. Pacientská organizace Migréna-help akci uspořádala už počtvrté – například kvůli tomu, aby se lidé s migrénou navzájem setkali a dozvěděli se od odborníků, jak na svou nemoc co nejlépe vyzrát.
Pacientům navíc dala příležitost promluvit o migréně otevřeně a nahlas, bez obav z posměchu svého okolí. Akce se uskutečnila 15. listopadu v pražských Vršovicích.
„Lidé s migrénou se za svoje zdravotní potíže často stydí a obviňují se ze slabosti nebo méněcennosti. Ve svém okolí se totiž setkávají s nepochopením a slýchají, že migréna přece není žádná skutečná nemoc,“ vysvětluje předsedkyně pacientské organizace Migréna-help Rýza Blažejovská.
„Migréna je tak velkým náporem nejenom na jejich zdraví, ale i psychiku. Proto je důležité, aby se nebáli a řekli si o pomoc,“ dodává.
S migrénou se v České republice potýká přes milion osob – kromě velmi intenzivních bolestí hlavy a zvracení je trápí také aury, při kterých prakticky nevidí, nebo závratě. Někteří lidé mívají pár záchvatů do roka, jiní několikrát týdně. Řadu jedinců velké bolesti paralyzují i více než 25 dnů v měsíci.
„Časté ataky lidem s migrénou významně komplikují život. Starají se navíc nejenom o sebe, ale i o děti a domácnost a musí také pracovat. Aby mohli fungovat, řeší své bolesti nadužíváním léků na bolest, což má ale ve svém důsledku nežádoucí účinky a vyvolává další komplikace. Je to začarovaný kruh,“ popisuje Rýza Blažejovská.
Lidé s migrénou podle ní často trpí depresí a úzkostí, za svou nemoc se stydí a bojí se posměchu svého okolí. I z toho důvodu organizace Migréna-help uspořádala už počtvrté společné setkání pacientů, na kterém mohli o svých potížích promluvit otevřeně a bez obav. Na festival Migréna nás spojuje kromě nich dorazili i lékaři, s nimiž účastníci konzultovali své problémy a probrali témata, na která nezbývá čas v ordinacích.
„Paní doktorka Eva Medová, specialistka na migrénu, návštěvníky seznámila s novými možnostmi terapie. Patří mezi ně inovativní preparáty, které slouží pro prevenci a léčbu záchvatů migrény. Asi 50 % lidí s migrénou podle ní reaguje dobře také na akupunkturu,“ říká Rýza Blažejovská.
Na akci nechyběli ani další odborníci, například psychoterapeut, který příchozím prakticky předvedl, jak se dá uvolnit stres a bolest.
„Účastníci si na místě vyzkoušeli fyzioterapeutickou práci s krční páteří. Navštívit mohli i pracovní a neurologickou poradnu,“ doplňuje předsedkyně Migréna-help.
Letošní ročník festivalu Migréna nás spojuje doprovázela speciální anketa na téma Co mi migréna vzala. Zapojily se do ní desítky lidí. V anketě popsali svá trápení, strach a to, jak bojují nejenom s bolestmi, ale i s pohrdáním okolí. Objevilo se v ní ale i několik pozitivních komentářů – až díky migréně si totiž mnohdy lidé uvědomili, čeho si mají v životě vážit.
„Jedna z pacientek uvedla, že je migréna její velkou učitelkou. Mnohem víc si díky ní považuje obyčejných věcí a nebojí se říkat ‚ne‘, když jí tělo vyšle signál, že je potřeba zvolnit,“ doplňuje Rýza Blažejovská.
Anketu vyplňovali také rodiče dětí s migrénou, kterým podle nich často vzala celé dětství. Popisovali například, že zatímco ostatní děti si hrály venku, ty jejich ležely doma a zvracely.
Na festivalu se křtila i kniha s názvem Můj Bolehlávek určená právě dětem s migrénou. K jejímu sepsání inspirovala spisovatelku Helenu Beránkovou osobní zkušenost s tímto onemocněním – sama se s ním od dětství potýká. O to víc si proto uvědomuje, jak důležitá je osvěta už v raném věku. Festivalu se zúčastnily také známé osobnosti.
„Lidé migrénu zvládají lépe, když ví, že na ni nejsou sami. O svůj příběh se s příchozími tentokrát podělila Kateřina Brožová, kterou migréna začala trápit po těžké autonehodě. Její záchvaty někdy trvaly i pět dní v kuse,“ uzavírá Rýza Blažejovská.
O Migréna-help
Migréna-help je první pacientská organizace v České republice podporující osoby s migrénou a jejich blízké. Šíří osvětu, poskytuje informační servis a poradenství, koordinuje kruhy sdílení, v nichž si lidé s migrénou pomáhají navzájem, zprostředkovává psychoterapii, realizuje mediální a outdoorové kampaně, hájí zájmy lidí s migrénou na důležitých místech apod. Jde o neziskovou organizaci, která své služby nabízí za symbolický poplatek nebo zdarma.
O léčbě migrény
V současné době je na migrénu k dispozici účinná léčba, která se dělí na akutní a preventivní. V případě, že má pacient jen čtyři dny s migrénou (MMD) do měsíce a pomůže mu od bolesti tableta léku ze skupiny triptanů, stačí akutní léčba a není třeba nasazovat léčbu preventivní. Ovšem při vyšším počtu dnů s migrénou – čtyři a více do měsíce – dochází k výraznému snížení kvality života pacienta. Zde je vhodné nasadit preventivní (tzv. profylaktickou) léčbu, jejímž cílem je snížit počet a intenzitu záchvatů a omezit délku jejich trvání.
Pacienti mohou své potíže konzultovat s odborníky v bezplatné online lékařské poradně: https://www.migrena-help.cz/lekarska-poradna/.
Barbora Mertová
Fatal error: Call to undefined function comment_delete() in /var/www/clients/client0/web11/web/sites/all/modules/antispam/antispam.module on line 1842