Pokud někdy potkáte na ulici nebo v pražském metru malého koně, věřte, že vás zrak nešálí. Jeden takový vodící koník pro nevidomé u nás opravdu existuje a potkat ho můžete společně s jeho cvičitelkou a zároveň ředitelkou Centra výcviků psů pro postižené Helppes Zuzanou Daušovou (51). Jmenuje se Katrijn v.d. Meier, je jediný v Evropě a jeho vlohy vás rozhodně překvapí. Nejenže zvládá roli asistenčního průvodce nevidomých, dokáže sebrat i podávat věci přímo ze země, ale na rozdíl od psa poskytuje páníčkovi i pohodlnou oporu.
Proč vodící koník
"Jedná se o pilotní projekt vodícího koně v celé Evropě. Inspirovali jsme se v Americe, kde je jediná škola vodících koníků na světě. Kobylka Katrijn v. d. Meier je Holanďanka a do Prahy přišla jako dvouletá," říká ředitelka centra Helppes Zuzana Daušová. Pořizovací cena je kolem 30 tisíc.
Neplést si minikoně s ponym
Minikůň a poník je obrovský rozdíl. Ne ve velikosti, ale v povaze. Jako společníci mají skvělé vlastnosti a výborný vztah k lidem. Nejsou lekaví, což je jeden z hlavních důvodů jejich uplatnění v roli vodícího koně. Majitel koníka musí být ale extrovert, protože zvíře vzbuzuje velký zájem okolí. Minikoně se většinou chovají pro radost, mazlení a v Americe na nich jezdí děti.
Krmení a venčení
Koník si může vystačit s pytlíkem, podobně jako policejní koně. Jinak vydrží 5 až 6 hodin bez venčení, kobylince se na rozdíl od psích exkrementů odstraňují poměrně snadno. Krmí se ráno a večer, přes den se může přikrmovat na pastvě. Pamlsky, které dostává formou odměny, se prodávají v potřebách pro koně, rád má piškoty pro psy, mrkev a jablka.
Koník se neková a proto musí mít botičky s protiskluzovou podrážkou. Ty je možné sehnat pouze z USA nebo Austrálie.
URL| http://www.ahaonline.cz/clanek/80250/katrijn-jediny-vodici-konik-v-evrope