Buřinka podporuje domácí paliativní péči

Známe sedm stipendistek a tři mobilní hospice, mezi které Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) rozdělí celkem 2,2 milionu korun. 

Na stipendistky čeká kromě individuálních seminářů také společný kurz Leadership v paliativní péči pod taktovkou Institutu Pallium.   

Stipendia pro vedoucí pracovníky

Poslední lednové dopoledne proběhlo v pražském Vnitroblocku setkání se stipendistkami, které uspěly ve výzvě o Stipendia pro rozvoj vedoucích pracovníků v oblasti domácí paliativní péče, jehož odborným garantem je Nadační fond Kliniky paliativní medicíny.

Stipendium zahrnuje individuálně zvolené kurzy, stáže či konference, které si vybraly samy stipendistky, a společnou část – kurz Leadership v paliativní péči, kterou zajišťuje Institut Pallium.

Co o programu na setkání řekly samy stipendistky:

  • Monika Hronová, vedoucí fundraisingu, Domácí hospic Jordán: „Chtěla bych svou intuici a zkušenosti proměnit ve vědomosti, koncepci a strukturu.“
  • Jana Medová, vedoucí sestra a koordinátor multidisciplinárního týmu, Centrum paliativní péče Brno: „Ráda bych se zaměřila na motivaci zdravotních sester, jejich vedení, rozvoj.“
  • Anna Michlová, vedoucí týmu MSPP, Oblastní Charita Hradec Králové„Z řadového člena týmu jsem se přesunula do vedoucí pozice. Tuto změnu musím dobře uchopit, osvojit si techniky vedení týmu i procesů.“
  • Jana Povolná, vedoucí domácí zdravotní péče a MSPP, Centrum sociálních a zdravotních služeb Poděbrady: „Chci, aby v týmu vládly přátelské vztahy, ale zároveň profesionalita.“
  • Dobromila Vrabcová, primářka oddělení geriatrické a paliativní péče, Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně: „Nově jsem se dostala do vedoucí role. V ČR jsme teprve druhou nemocnicí (a první fakultní nemocnicí) s vlastním domácím hospicem, takže potřebuji srozumitelně komunikovat nejen s kolegy v týmu, ale také s kolegy z celé nemocnice.“
  • Věra Ondřichová,vedoucí osvěty,Cesta domů: „Je bezvadné, že stipendium umožní soustavné celoroční vzdělávání na míru mým potřebám. Umožní mi se zastavit a zrekapitulovat si, kde se v organizaci práce své i svého týmu nyní nacházíme.“

Granty pro rozvoj domácích hospiců

Po setkání stipendistů následovalo 2. kolovýzvy o Granty pro rozvoj domácích hospiců, jehož odborným garantem je Fórum mobilních hospiců. Zástupci pěti hospiců přednesli prezentace svých projektů a odborná porota rozhodla, že podpořeny budou žádosti Cesty domů, Mobilního hospice Ondrášek a Hospicovépéče sv. Kleofáše. 

„Když jsme s paliativní péčí začínali, inspirovali jsme se mj. ve Vídni. Hledat nové úhly pohledu a sbírat zkušenosti je pro nás důležité i teď – rádi bychom se podívali, jak systém funguje jinde, proto grant využijeme mimo jiné na možnost navštívit 5 hospiců v Dánsku,“ říká Ruth Šormová z Cesty domů a dodává: „Z chyb se učíme, netajíme je. A co se naučíme, to nezavřeme do truhly, ale šíříme to dál.“

To vítá i Monika Laušmanová ze Stavební spořitelny České spořitelny: „Záleží nám na tom, aby naše podpora vedla k rozvoji celého oboru domácí paliativní péče. Klademe proto velký důraz na síťování a sdílení informací, rad a zkušeností mezi jednotlivými hospici. Na konci roku proto plánujeme druhé setkání grantistů a stipendistů, kteří budou vzájemně sdílet zkušenosti, které díky naší podpoře získali v průběhu roku.“

Hana Burečková

 

 

Klíčová slova: