Nová léčba: naděje pro ochrnuté

04.02.2014 16:57

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka:
Převratná léčba, naděje pro všechny ochrnuté. Tak mluví britští vědci o nové terapii pomocí kmenových buněk, která zpátky na nohy postavila jezevčíka s ochrnutými zevními končetinami. Záběry zázračného uzdravení nemocného psa obletěly svět jako předzvěst dobrých zpráv.

Kateřina KUČEROVÁ, redaktorka:
Takhle se Jasper pohyboval před rokem. Na zadní nohy se bez pomoci kvůli poranění míchy nepostavil. A tohle už je Jasper jako vyměněný. Pouhých 6 měsíců po operaci se sice ještě bez opory neobejde, ale zlepšení je znát.

Robin FRANKLIN, lékař z cambridgeské univerzity:
Výsledky naší studie jsou ohromující. Podařilo se nám obnovit některé funkce poškozených nervových buněk.

Kateřina KUČEROVÁ, redaktorka:
Desetiletý jezevčík se na nohy postavil díky vlastním kmenovým buňkám. Lékaři mu je odebrali z nosní sliznice a po měsíci úprav v laboratoři je voperovali přímo do místa, kde měl poraněnou míchu. Tam kmenové buňky pomohly obnovit poškozená nervová spojení. Necelý rok od operace už Jasper běhá, jako kdyby ho auto nikdy nesrazilo.

May HAYOVÁ, majitelka psa:
Pokroky dělal velmi pomalu, až skoro po roce začal chodit a běhat úplně sám.

Robin FRANKLIN, lékař z cambridgeské univerzity:
Musíme dál zkoumat, jak obnovit veškeré funkce poškozených nervových buněk. I tak je to poprvé, co se takovou operací podařilo vrátit schopnost chodit.

Kateřina KUČEROVÁ, redaktorka:
Léčba dává naději lidem, jako je třeba /nesrozumitelné/. Před čtyřmi lety ho srazilo auto a znovu se na nohy postavil až před pár dny, a to jen díky speciálnímu bionickému obleku. Ten je ale nejen drahý, vyjde v přepočtu na více než 2 miliony korun, ale hlavně neléčí. Léčba kmenovými buňkami u lidí ale stále naráží na etická i právní omezení. Kateřina Kučerová, televize Nova.

Klíčová slova: