Zeptal jsem se deseti známých, jestli vědí, co je to věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD). Věděl to jeden z nich. I když jde o chorobu, která je nejčastější příčinou různě vážného poškození zraku u stárnoucích lidí.
Oční lékaři někdy objeví její první signály, když k nim pacient přijde kolem čtyřicátého roku kvůli tomu, že potřebuje brýle na čtení. Většinou se však začne projevovat až v pozdějším věku, obvykle po padesátce. Po šedesátce má nějaké projevy tohoto onemocnění čtvrtina lidí, po sedmdesátce třetina, mezi osmdesátníky už celá polovina.
Alarmující příznaky
Projevuje se většinou neostrým obrazem, případně jeho tmavě zamlženým středem. Ale také horším viděním za soumraku nebo za tmy. Někdy i zastřenými, lomenými barvami věcí v našem okolí. Některým lidem se zaoblí nebo zvlní rovné linie věcí. Třeba čáry křížovky. Tyto příznaky jsou však už signálem pokročilých potíží.
Proto je nejlepší obranou to, že chodíme alespoň na pravidelné preventivní prohlídky jednou za rok. To se týká především lidí, u jejichž rodičů se choroba projevila. Před čím nás prohlídky mohou uchránit? Nemocný člověk sice obvykle neoslepne, ale pořádně nevidí. Nemůže řídit auto, číst si, pracovat na počítači ani sledovat televizi. V pokročilých stadiích nerozeznává nejrůznější předměty, barvy nebo tváře blízkých lidí. Choroba ho těžce invalidizuje.
Největší riziko
Příčinou nemoci bývá odumírání nebo poškozování zrakových buněk v oblasti žluté skvrny na sítnici, tedy makuly. Ta je centrem ostrého vidění. Prevencí proti tomuto procesu je to, že si budeme chránit oči před intenzívním zářením slunečními brýlemi, shodíme co nejvíc nadbytečných kil a přestaneme kouřit. A lidé s vysokým krevním tlakem a cholesterolem by měli mít své potíže dobře kompenzované léky. To je stručný výčet největších rizikových faktorů.
Co chrání žlutou skvrnu
Pro žlutou skvrnu jsou důležité dvě látky: lutein a zeaxantin. Zvýšené množství luteinu najdete v listové zelenině, brokolici nebo špenátu. Zeaxantin běžně najdeme v obilí, zelí, paprice, různých druzích ovoce a vaječném žloutku.
Užitečné bývá také užívání potravinových doplňků s těmito látkami. Kvalitní tabletky jich obsahují přesně definované množství, a snáz tedy dodržíme denní dávku doporučovanou lékaři. Neumějí však nemoci zabránit ani ji vyléčit. Proto je nutné, aby pacient chodil k očnímu specialistovi, případně se podrobil léčbě, která se snaží jeho potíže co nejvíc oddálit nebo zmírnit.
Potřebné informace
V ordinacích očních a někdy i praktických lékařů seženete brožurku: Věkem podmíněná makulární degenerace.
Další informace jsou na internetové adrese www.makularni-degenerace.cz, případně na www.degeneracemakuly.cz.
Foto: Pixmac (3)