Světový den schizofrenie – je odvaha si říci o pomoc

24. květen je Světovým dnem schizofrenie. Co dělat, když toto vážné duševní onemocnění vstoupí do života vám nebo někomu z blízkých? Kdy nejčastěji „vychází na povrch“? A víte, že i psychiatr může přijet k vám domů? 

Schizofrenie postihuje přibližně jedno procento populace, což v České republice představuje zhruba 100 000 lidí. Světový den schizofrenie připomíná, že ve společnosti stále koluje silné přesvědčení, že schizofrenie rovná se jednosměrná vstupenka na psychiatrické oddělení a život za zdí nemocnice. 

Opak je pravdou: i se schizofrenií je možné žít doma. Výrazně k tomu přispívají centra duševního zdraví. A čím dříve si člověk dokáže říci o pomoc, tím může být situace lepší. 

Jednejte včas, může to výrazně zlepšit kvalitu života

První projevy přichází mezi 15 až 35 lety a postihuje stejně muže jako ženy. V počátcích se často projevují změny v myšlení, chování a emocích jako například: 

  • Bludy: Nepravdivá přesvědčení, která nejsou založena na realitě (např. pocit pronásledování, nadpřirozené schopnosti).
  • Halucinace: Vnímání věcí, které nejsou skutečné, nejčastěji sluchové (např. slyšení hlasů).
  • Snížená schopnost vyjadřovat emoce nebo neadekvátní emocionální reakce.
  • Pocity smutku, beznaděje, úzkosti nebo nedostatek zájmu o dříve oblíbené činnosti.
  • Vyhýbání se kontaktu s rodinou a přáteli, ztráta zájmu o sociální aktivity.
  • Zhoršení schopnosti pracovat nebo studovat.

 

Příčiny vzniku nejsou přesně známy, současně nelze jednoznačně říci, které příznaky se objeví a v jaké intenzitě. „Je důležité nic nepodceňovat a v případě podezření na jakékoliv duševní onemocnění vyhledat odbornou pomoc. Říci si o ni je odvaha, nikoliv ostuda. Čím dříve lidé začnou své onemocnění řešit, tím lepší může jejich život být,“ řekl Petr Pavlíček, ředitel organizace Péče o duševní zdraví. 

 

Rychlá a individuální podpora = centrum duševního zdraví 

Organizace Péče o duševní zdraví nabízí osobám s vážným duševním onemocněním i jejich rodinám podporu skrze terénní zdravotně sociální službu – centrum duševního zdraví. 

„Velkou výhodou centra duševního zdraví je, že zkracuje dobu na setkání s psychiatrem, a to z týdnů na dny. Současně dokáže rychle reagovat na potřeby klienta a včas nabídnout adekvátní podporu,“ uvedl Petr Pavlíček. 

Multidisciplinární tým centra duševního zdraví tvoří zdravotníci a sociální pracovníci. Konkrétně: psychiatr, klinický psycholog, psychiatrické zdravotní sestry, sociální pracovníci a peer konzultant.  

„Všichni členové týmu jezdí za klienty domů a tým přizpůsobuje návštěvy jejich potřebám. Tým podporuje klienty, aby porozuměli svému onemocnění. Současně může pomoci například s nácvikem péče o vlastní osobu i domácnost, jednání na úřadech apod. Společným cílem týmu a klientů je, aby žili doma, nikoliv za zdí nemocnice a byli přijímanou součástí komunity,“ doplnil Pavlíček.

Jak konkrétně podpora funguje? Podívejte se na video: https://www.youtube.com/watch?v=WpN0kPE942Y  

Efektivní pomoc napříč Pardubickým i Královéhradeckým krajem 

Organizace Péče o duševní zdraví podporuje osoby s duševním onemocněním už 29 let. Má 4 centra duševního zdraví: v Pardubicích, Hradci Králové, Náchodě a Chrudimi. Má také 3 střediska (Rychnov nad Kněžnou, Jičín a Ústí nad Orlicí) ve kterých poskytuje osobám s vážným duševním onemocněním sociální služby. Středisko v Ústí nad Orlicí transformuje už v letos v září na centrum duševního zdraví.   

V loňském roce organizace podpořila 1309 klientů, z toho 579 se potýkalo se schizofrenií či příbuznými poruchami. Sociální pracovníci a zdravotníci z Péče o duševní zdraví najezdili za klienty 358 309 km.

Více informací o neziskové organizaci Péče o duševní zdraví na www.pdz.cz /www.facebook.com/Pece.o.dusevni.zdravi  

Magdalena Plivová

 

 

 

 

 

Klíčová slova: