Středočeši stárnou, počet seniorů v regionu se během tří dekád navýší o polovinu

Středočeský kraj reaguje na zvyšující se počet obyvatel a také na stárnutí obyvatelstva. V místech s největší poptávkou po lůžkách v domovech pro seniory vzniknou nová zařízení, či dojde k navýšení kapacit u stávajících poskytovatelů. Senioři budou přibývat hlavně v lokalitách, kde je aktuálně věkový průměr nejnižší, tedy v prstenci okolo hlavního města. V letošním roce například Středočeský kraj na podporu sociálních služeb, včetně rozšiřování stávajících kapacit, plánuje rozdělit z Humanitárního fondu rekordních 85 milionů korun.
Ilustrační snímek / Foto: pixabay.com  
Přestože Středočeský kraj je složením obyvatelstva nejmladším z krajů, průměrný věk stále roste. Ze současných 268 tisíc osob ve věku nad 65 by mělo být v roce 2050 více než 400 tisíc osob. Informace vyplývají z demografické prognózy, kterou si nechal Středočeský kraj zpracovat. K nárůstu seniorů by dle materiálu mělo nejvíce docházet v lokalitách, kde je aktuálně věkový průměr nejnižší, tedy v prstenci okolo hlavního města (Brandýs nad Labem, Hostivice, Roztoky, Jesenice, Jílové, Lysá nad Labem a Říčany). Naopak tam, kde je momentálně vyšší podíl seniorů (Čáslav, Kutná Hora, Poděbrady, Příbram, Rakovník, Sedlčany, Vlašim) lze očekávat změnu situace, neboť mladší generace v současnosti nemají o stěhování do těchto lokalit dle statistiky velký zájem.  
"Jednou z překážek v rychlejším rozvoji sociálních služeb je současné nastavení financování, respektive takzvaného směrného čísla. Směrné číslo určuje výši dotace v úhrnu pro jednotlivý kraj. Nejedná se o mandatorní státní výdaj, takže celková podpora do sociální oblasti závisí na výši státního rozpočtu a každý rok žijeme v nejistotě," vysvětluje radní pro oblast sociálních věcí Martin Hrabánek. Výše směrného čísla vyplývá historicky ze zákona o sociálních službách, kdy byla nastavena při přijetí zákona v roce 2006 a od té doby nedošlo k úpravě, přestože v krajích dochází k celé řadě sociodemografických změn. "Přestože Středočeský kraj je limitovaný současným nastavením financování a legislativy, děláme maximum proto, abychom vyšli poskytovatelům sociálních služeb co nejvíce vstříc. Navzdory skutečnosti, že jsme znevýhodněni stávajícím rozpočtovým učením daní a také tzv. směrným číslem, dle kterého získává Středočeský kraj na poskytování sociálních služeb prostředky, tak...

 

 

Klíčová slova: