Ombudsman: Notáři se musí řídit Úmluvou o právech postižených a umožnit jim účast na jednání

Notáři musí umožnit postiženým rovnoprávné jednání. Uvádí to ombudsman Stanislav Křeček. Vychází z případu pozůstalostního jednání po zemřelé matce, kterého se postižená žena na vozíku nemohla osobně účastnit. Soudní komisař je veřejný orgán a je vázán úmluvou. Notářský řád umožňuje jednat z objektivních důvodů mimo kancelář, upozorňuje ombudsman. Notář musí respektovat důstojnost lidí a umožnit jim kontrolu nad životem.
Jednání s těžce postiženou ženou se mělo odehrávat v kanceláři notářky v prvním patře bez výtahu. "Má postižení a je závislá na pomoci jiné osoby ve III. stupni (těžká závislost). K pohybu používá elektrický vozík a potřebuje každodenní osobní asistenci. Stěžovatelka namítala diskriminaci z důvodu zdravotního postižení, protože se nemohla osobně účastnit jednání v rámci řízení o pozůstalosti," popsal veřejný ochránce práv.
Případ se odehrál už v roce 2023, avšak šetření uzavřel ombudsman až letos na jaře. Úplný záznam o šetření případu je zde.
"Stěžovatelka byla účastnicí řízení o pozůstalosti po její zemřelé matce. Řízení vedla notářka B., kterou k tomu pověřil Okresní soud v Jablonci nad Nisou. Dne 29. května 2023 stěžovatelka v e-mailové zprávě informovala notářku, že se chce osobně účastnit jednání, které bude ve věci nařízeno. Vysvětlila notářce povahu svého postižení a požádala, aby se jednání konalo v prostorách s bezbariérovým přístupem. Požádala také, aby jí notářka včas oznámila termín jednání, protože si musí domluvit službu osobní asistence minimálně týden dopředu," popisuje veřejný ochránce práv situaci.
Mělo se jednání konat v autě?
Podle stěžovatelky jí notářka kontaktovala s tím, že nemůže vést jednání mimo kancelář, protože má v kanceláři spis, počítač, tiskárnu. "Údajně navrhla, že jednání uskuteční za přítomnosti zbývajících účastníků, zatímco stěžovatelka může být na telefonu v autě poblíž kanceláře. Notářka...

 

Klíčová slova: