Nevidomí volí s pomocí asistentů a technologií. Jak probíhá hlasování bez zraku?

V nadcházejících krajských volbách a volbách do Senátu někteří voliči musí využít asistenci nebo nové technologie. Nevidomí a lidé s těžkým zrakovým postižením naráží na různé komplikace, které činí hlasování složitějším.
"Když člověk nevidí, musí najít spoustu různých řešení a alternativ," říká učitel hudby Daniel Sobota z Dolan u Olomouce, který je nevidomý od dvou let.
Pomocná aplikace
Moderní technologie, konkrétně mobilní aplikace, mu výrazně pomáhají i při volbách. "Jedna z těch aplikací umí rychle rozpoznat text. Takže když vytáhnu obálku s hlasovacími lístky, namířím na ně telefon a aplikace mi přečte, co je na nich napsáno," vysvětluje Sobota.
I přes pomoc technologie si Dan raději kandidátní listiny zkontroluje předem na internetu. Cesta k volební místnosti pro něj není problém, zná ji z paměti a doprovází ho jeho manželka, která je slabozraká. Za plentu chodím s asistentem, buď je to moje žena, nebo někdo z práce. "Pomáhají mi, abych nepopletl obálky nebo neudělal chybu," dodává.
Zhruba třetina volebních místností má asistenty
Problém však vidí v menších obcích, kde často chybí asistenti, kteří by pomohli lidem s handicapem. Ve velkých městech už to funguje. Například v Olomouci má 30 % volebních místností k dispozici asistenty. Pomocníci ...

 

Klíčová slova: