O oči je třeba se starat po celý život. To připomíná Světový den zraku

Podle aktuálních údajů trpí vadami zraku celosvětově celkem 450 milionů dětí. I když se letošní říjnový Světový den zraku zaměřuje primárně na dětskou populaci, o oči je třeba se starat po celý život. Zatímco některé změny zraku jsou přirozené a souvisí s věkem, v dalších případech se může jednat o závažná onemocnění vyžadující včasnou léčbu.
Světový den zraku (World Sight Day) je každoroční celosvětová aktivita zaměřená na zvýšení povědomí o prevenci zrakových postižení a slepoty. Koná se druhý čtvrtek v říjnu a letos tak připadá na 10. října.
Co to jsou refrakční oční vady?
Jako refrakční oční vady se označují chyby ve vidění způsobené nesprávným ohýbáním (refrakcí) světla v oku.
· Krátkozrakost (myopie) Objekty v dálce jsou rozmazané
· Dalekozrakost (hypermetropie) Problém s viděním blízkých předmětů
· Astigmatismus Rozmazané vidění způsobené nesymetrickým tvarem rohovky, nebo čočky
· Vetchozrakost (presbyopie) Snížená schopnost oka přizpůsobovat se vidění na různé vzdálenosti
Děti trápí nejčastěji astigmatismus
"Počet dětí s brýlemi se v posledních letech a desetiletích zvyšuje. Nejčastější refrakční vadou, kvůli které se brýle nosí, je krátkozrakost a astigmatismus. Celosvětově, a Česká republika není výjimkou, se lékaři potýkají se zvyšujícím se počtem krátkozrakých teenagerů. Těch se v loňském roce v České republice léčilo 82 tisíc. Na vině přitom je nejen genetika, ale také extrémní zátěž očí při práci na blízko, jako je používání digitálních zařízení. Velkou roli hraje i snížení hodin pobytu ...

 

Klíčová slova: