Noc důstojnosti upozorní na situaci lidí s postižením

V úterý 7. ledna 2025 proběhne v České republice třetí ročník pietní akce Noc důstojnosti, která upozorňuje na situaci lidí s postižením. Záštitu převzal veřejný ochránce práv. Do akce se zapojilo již 30 organizací a pieta proběhne v několika městech v ČR.

Hlavním cílem akce je upozornit na to, že lidé s postižením jsou často izolováni a opomíjeni, žijí běžně v ústavech v nedůstojných podmínkách bez zájmu okolí. Pieta připomíná tragický případ Doroty Šandorové, klientky jindřichohradeckého domova pro lidi s postižením, kterou její pečovatel zabil během noční služby v lednu roku 2021.

Žena s intelektovým znevýhodněním zemřela v důsledku nevhodně nastaveného systému sociální péče, který upřednostňuje služby ústavního typu a nevhodně reaguje na náročné projevy chování klientů.

V Praze proběhne pietní akce od 17 hodin před budovou MPSV a bude spojena s happeningem “Aby tady nechyběli”, hlavními aktéry budou lidé s intelektovým postižením a lidský řetěz z účastníků akce spolu s osvětlenými symboly siluet “zmizelých”, který dojde od metra k budově MPSV, kde se odehraje pieta za Dorotu Š. u její fotografie a lucerny.

Sebeobhájci a rodiče dětí s postižením se sami vyjádří k důstojnému životu ve společnosti a budou se přítomných veřejných činitelů ptát. 

Na akci je tradičně zván ministr práce a sociálních věcí M. Jurečka, vládní zmocněnkyně pro lidská práva K. Laurenčíková, zástupce ombudsmana A. V. Schorm, členové poslanecké sněmovny, A. Šabatová a vedoucí katedry Sociální práce FF UK M. Zajacová. 

Náš výzkum ukázal, že na úrovni státu i krajů stále chybí plány deinstitucionalizace, které by odpovídaly požadavkům Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením. Je čas přejít od slov k činům a vybudovat takové služby, které lidem s postižením umožní žít nezávisle a aktivně se zapojit do společnosti.“ říká zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm.

Noc důstojnosti a happening má ukázat, že nám osud lidí s postižením není lhostejný, chceme pro ně dostupné komunitní služby, aby žili mezi námi a cítili se v bezpečí. Vyspělá společnost má vytvářet podmínky pro důstojný život všem ve společnosti, v komunitách, abychom mohli žít spolu.

Více informací na https://rokdustojnosti.cz/noc-dustojnosti/, kde jsou zdroje a postupně zveřejňovány informace k připravovaným akcím, na https://www.facebook.com/events/616686857454957/626279296495713/     

Kontakt: Terezie Hradilková, předsedkyně Jednoty pro deinstitucionalizaci, z. s., pořádající organizace terezie.hradilkova@jdicz.eu +420 777 234 030 nebo Anna Novák, komunikace@jdicz.eu

Anna Novák
 
 
Klíčová slova: