Ačkoli zrak nám zprostředkuje 80 % informací o okolním světě a je naším nejdůležitějším smyslem, o oči se příliš nestaráme. Potvrzuje to například skutečnost, že 44 % lidí nebylo posledních pět nebo více let u oftalmologa.
Vidíme hůř, než bychom mohli. Podle orientačních vyšetření zraku organizovaných společností Johnson & Johnson Vision Care v letech 2011 až 2012 polovina z těch, kteří by potřebovali nějakou korekci zraku, ji nemá. "Mám zrak jako rys ostrovid," říká často i ten, jemuž jsou při četbě jídelního lístku ruce příliš krátké. Nebezpečnější je ale přehlížení neostrého rozmazaného vidění třeba u řidičů, na to mohou těžce doplatit i jiní. Pravidelné vyšetření navíc nemusí odhalit jen vadu zraku, může napovědět mnohé o celkovém zdravotním stavu. "Stav krevních cév není vidět na žádném jiném orgánu tak dobře jako právě na očích.
Vyšetření zraku tak může sehrát velmi významnou roli při včasné diagnóze některých závažných zdravotních poruch, jako jsou například vysoký krevní tlak nebo cukrovka," říká MUDr. Pavel Rezek, CSc., primář očního oddělení Oblastní nemocnice Kolín, a. s.
Jednou ročně
Lékaři doporučují absolvovat vyšetření zraku jednou ročně zejména starším osobám a lidem s nějakým rizikem (vysoký nebo velmi nízký tlak, závažná oční onemocnění v rodině apod.). Ale i mladí mohou mít se zrakem potíže, zpravidla související s nějakými dalšími chorobami. Pokud problémy neřeší včas, hrozí, že následky budou trvalé. Například zelený zákal (glaukom), který je výsledkem zvýšeného očního tlaku, může končit slepotou. Zachytí-li ho lékař v počínajícím stadiu, nemoc sice nevyléčí, protože poškození očního nervu je nevratné, ale zabrání jejímu devastujícímu postupu. Podobně je to se změnami na sítnici, které vznikají v souvislosti s celkovými infekcemi, záněty, jako samostatné onemocnění či jako komplikace při úrazu oka.
Biologický zázrak
"Řadu potíží lze řešit chirurgicky, v rámci ambulantního zákroku označovaného jako PVV, kdy se tenké nástroje do oka vkládají miniaturními vstupy v bělimě (bělavá povrchová vrstva oční koule - pozn. red.)," říká MUDr. Lubomír Továrek, hlavní chirurg Oční kliniky DuoVize. S pomocí mikroskopu pak lékař provádí uvnitř oka jemné kroky, jež vedou ke zmírnění či odstranění potíží. "V některých případech používáme také laser nebo aplikujeme nitrooční injekce látky bevacizumab, které dokážou pomoci pacientům, nad jejichž osudem ještě nedávno lékaři pouze krčili rameny. Biologická léčba touto protilátkou je považována za zázrak moderního očního lékařství.
Je vhodná při tzv. věkem podmíněné makulární degeneraci a při postižení oční sítnice cukrovkou, brání krvácení, otokům a ukládání škodlivých látek, zlepšuje zrakovou ostrost. Přes její výrazný efekt však bohužel není hrazena zdravotními pojišťovnami."
K optometristovi
Nejčastější je ale krátkozrakost. Lidí s tímto problémem přibývá, více je i vetchozrakých. Tyto korekční vady ale nemusí vždy řešit oftalmolog. Brýle dokonce lépe změří příslušník relativně nové profese - optometrista. Je to vysokoškolsky vzdělaný odborník s certifikátem, který má oprávnění vyšetřovat "přední oko" a navrhovat korekci vad. Má-li podezření na nějakou oční chorobu, odešle klienta k lékaři. "Lidé si ještě nezvykli chodit si pro předpis na brýle nebo čočky k optometristovi a zbytečně čekají hodiny v přeplněných ordinacích očních lékařů. Tento odborník ale změří korekční vadu mnohem přesněji, protože na rozdíl od očaře k tomu má specializované moderní vybavení," vysvětluje optometrista Jakub Vrba.
---
Jak se starat o "druhé oči"
- Vždy si brýle nasazujte a snímejte oběma rukama.
- Ukládejte je do kvalitního pevného pouzdra s vnitřním povrchem z mikrovlákna.
- Nikdy je nepokládejte skly dolů a neponechávejte je na místech s vysokými teplotami.
- Čistěte je pomocí "hadříčku" z mikrovlákna, speciálními čisticími přípravky nebo jarem pod proudem teplé vody. Nikdy ne kusem oděvu, papírovým kapesníkem apod. a hlavně ne nasucho.
- Pravidelně po roce navštivte svého optika a nechte si brýle zkontrolovat, seřídit a odborně vyčistit.
Foto: Kvalitní změření provedené optometristou má i další výhodu - optik za brýle ručí a lze je reklamovat. Oční pozadí smí ale vyšetřovat jen lékař
Snímky THINKSTOCK a archiv