Cena Olgy Havlové
Veřejnost může nominovat osobnosti se zdravotním handicapem na prestižní ocenění do 1. dubna 2025.
Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) v květnu slavnostně udělí v pořadí již třicátou první Cenu Olgy Havlové. Prestižní ocenění získá osobnost, která navzdory svému zdravotnímu handicapu pomáhá druhým.
Kandidáty pro letošní ročník může veřejnost nominovat prostřednictvím online formuláře na webových stránkách www.cenaolgyhavlove.cz od 1. února do 1. dubna 2025. Slavnostní vyhlášení ceny se uskuteční 26. května v Praze.
„Stále aktuální je odkaz Olgy Havlové, která v roce 1990 založila Výbor dobré vůle jako jednu z prvních charitativních organizací u nás. V letošním roce si nadace připomíná 35 let svého úspěšného trvání,“ sděluje ředitelka VDV Monika Granja.
„Součástí tohoto odkazu je i Cena Olgy Havlové. Paní Olga ji poprvé vyhlásila v roce 1995 s cílem ocenit lidi se zdravotním znevýhodněním, kteří i přes svůj handicap nezištně pomáhají ostatním. Ocenění má i další rozměr. Upozorňuje na jednotlivé zdravotní diagnózy, které často bývají na okraji zájmu politiků i veřejnosti, a na problémy s nimi spojené,“ vysvětluje Monika Granja.
O tom, kdo se stane letošním laureátem ceny a převezme bronzovou plastiku Olbrama Zoubka „Povzbuzení“, rozhodne porota pověřená správní radou nadace. Od roku 2017 uděluje VDV v rámci Ceny Olgy Havlové také Cenu veřejnosti, o jejímž držiteli bude možné hlasovat online. Stejně jako laureát Ceny Olgy Havlové bude držitel Ceny veřejnosti představen na slavnostní akci, která se uskuteční 26. května v Míčovně Pražského hradu.
V loňském roce ocenění získala Doris Průšová za své úsilí pomáhat vytvářet pracovní místa na běžném pracovním trhu pro lidi se zdravotním znevýhodněním a bořit bariéry mezi zdravými a handicapovanými zaměstnanci. Působí v týmu Troublegang, který je součástí Agentury práce pro lidi s handicapem O KROK. Tým profesionálů vyhledává lidem s handicapem příležitosti k uplatnění na pracovním trhu, poskytuje konzultace firmám, jak připravit pracovní místo s ohledem na konkrétní druh znevýhodnění. Dosud se týmu podařilo zaměstnat více než 80 handicapovaných osob.
Držitelem Ceny veřejnosti se stala Michaela Linková za svou rozsáhlou činnost ve prospěch pacientů s revmatickým onemocněním. Do hlasování o Cenu veřejnosti byli dále nominováni Daniela Bláhová, předsedkyně pražské organizace ROSKA, a Jaroslav Winter, provozovatel portálu HELPNET.
Nominační formulář najdete zde. Další informace o Ceně Olgy Havlové a jejích laureátech naleznete zde.
Terezie Jenisová