Céliakální sprue, gluten-senzitivní enteropathie, a nové diagnostické přístupy
Příspěvek MUDr. Petra Kocny, CSc.
Příspěvek MUDr. Petra Kocny, CSc.
Záznam pořadu České televize z cyklu Diagnóza.
Článek na webu Doktorka.cz je zkrácenou verzí klinické studie skupina olomouckých lékařů z Kliniky chorob vnitřních a z Dětské kliniky Univerzity Palackého, která dlouhodobě sledovala soubor 67 dospělých celiaků. Příspěvek obsahuje také odkazy na související články.
Podle posledních výzkumů se zdá, že by celiakie mohla postihovat až 0,5% populace. U diabetiků 1. typu je však toto (i tak vysoké) číslo ještě mnohem vyšší, i desetinásobně. Přestože se o úzkém vztahu mezi celiakií a diabetem 1. typu ví již od 20.let minulého století, mnoho pacientů stále uniká diagnóze. Příspěvek na webu Laboratoře molekulární genetiky informuje o tom, že v současné době probíhá studie CEDICS zahrnující diabetické děti z 11 dětských diabetologických center sedmi zemí Evropy, která by na velkém souboru dětí s celiakií a diabetem měla jednoznačněji odpovědět na otázku vlivu celiakie na průběh diabetu 1. typu.
Dva pohledy na celiakii - západní mediciny a tradiční čínské mediciny; na webu Patentní medicina.cz.
Podrobný popis chronického autoimunitního onemocnění tenkého střeva přináší web Vitalion.cz. Zabývá se rovněž rizikovými faktory, průběhem onemocnění a příznaky, vyšetřením a léčbou.
Popis celiakie na webu České gastroenterologické společnosti se člení do kapitol Celiakie - základní informace, Klinický obraz onemocnění, Diagnostika onemocnění, Komplikace onemocnění, Léčba onemocnění, Prognoza onemocnění a Bezlepková dieta - videa.
Celiakie je chronické onemocnění sliznice tenkého střeva způsobené přecitlivělostí na lepek (neboli gluten), což je označení pro směs bílkovin obsaženou v mnoha druzích obilí. Nesnášenlivost přetrvává celoživotně, částečně geneticky determinována. V současnosti je tato choroba nevyléčitelná, při dodržování bezlepkové diety však vymizejí všechny její příznaky. Podrobněji o ní pojednává článek na Wikipedii.