Pomůcky
Jak postupovat při vyřizování poukazu na pomůcku hrazenou VZP
Všechny pomůcky hrazené VZP, které předepisuje většinou odborný lékař, nejčastěji ortoped nebo neurolog, musí být předepsány na speciální formulář VZP nazývaný POUKAZ NA LÉČEBNOU A ORTOPEDICKOU POMŮCKU. Další informace na serveru Infoposel.cz
Postup při podání žádosti o schválení elektrického vozíku
Postup při předepisování pomůcky na poukaz
Financování pomůcek
Úhrady od zdravotních pojišťoven
ICT pomůcky pro tělesně postižené
Příspěvek na zvláštní pomůcku
Informace na portálu MPSV shrnuje, kdo má od 1.1.2012 nárok na příspěvek zvláštní pomůcku, jak se stanovuje výše příspěvku a za jakých okolností platí povinnost vrátit příspěvek nebo jeho část.
Pomůcky pro osoby se zdravotním postižením
Publikace, kterou vydala Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, zachycuje aktuální stav po vydání několika zákonů a prováděcích vyhlášek, které vstoupily v platnost počínaje 1. lednem 2012, v některých případech od jiného data.
O provedení některých ustanovení zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením
Vyhláška MPSV č. 388/2011 Sb., obsahuje seznam druhů a typů zvláštních pomůcek určených osobám se zdravotním postižením, na jejichž pořízení se poskytuje příspěvek na zvláštní pomůcku, a popisuje dovednosti vodicího psa.
První krok - zdravotnické pomůcky a služby
Červeno-bílá hůl, symbol hluchoslepoty
Text a grafické prvky z letáku, který vydal v roce 2002 Tyfloservis za finanční podpory programu Evropské unie Phare - Access 99.
Komunikační systém pro pohybově postižené
Stránka firmy ELVOS popisuje zařízení, které umožňuje pohybově postižené (nehybné) osobě dorozumět se s jinými osobami, a to i na větší vzdálenost. Spojení je rádiové - odpadá nutnost instalace kabelů a obě stanice mohou být pohyblivé.
Podmínky pro přidělení elektrického invalidního vozíku
Adresář distributorů pomůcek
Petit - počítače a programy pro komunikaci a vzdělávání
Augmentativní a alternativní komunikace
Červenobílá hůl
Od roku 2001 mají hluchoslepé osoby uzákoněny důležitou pomůcku pro pohyb po veřejných prostranstvích, ulicích a na přechodech – červenobílou hůl. Tuto pomůcku schvaluje praktický nebo oční lékař. Hluchoslepý člověk má nárok zažádat o 3 hole ročně do výše 100 % ceny. Podrobnosti o červenobílé holi jsou na webu LORM.
Bílo-červená hůl i na našich chodnících
Článek na webu První krok.cz popisuje historii, funkce i způsoby používání červeno-bílé hole.
Zdravotnické pomůcky a služby
Databáze zdravotnických pomůcek a služeb na webu První krok.cz obsahuje také kategorie Nedoslýchaví a neslyšící a Nevidomí a slabozrací, ve kterých se najdou vhodné pomůcky také pro hluchoslepé osoby.
Memorandum pro poskytování kompenzačních pomůcek z titulu hluchoslepoty
Zlepšení orientace a komunikace pro těžce postižené hluchoslepotou vyžaduje specifický přístup v přiznávání kompenzačních pomůcek (včetně sluchadel). Zástupci hluchoslepých (o.s. LORM, Tyfloservis), zástupci plátců (VZP a oborových ZP) a zástupci odborných lékařských společností (ORL a Oftalmologické společnosti J. E. Purkyně) se shodli na postupu obsaženém v Memorandu pro poskytování kompenzačních pomůcek z titulu hluchoslepoty. Na stránkách LORM je vedle memoranda také seznam očních lékařů oprávněných předepisovat speciální oční pomůcky.
Jak nejlépe vybrat vozík
Vozíčkář Tomáš Martinovský, který se 18 let živil jako taxikář, na svých stránkách radí, jak vybrat elektrický vozík a jaký je postup vedoucí k jeho získání, nebo například jak nabíjet a udržovat baterie.