Adresář organizací a skupin hnutí uživatelů (lidí s duševním onemocněním)
VIDA na svém webu nabízí adresář uživatelských organizací a svépomocných skupin a adresář organizací a skupin rodičů a příbuzných.
VIDA na svém webu nabízí adresář uživatelských organizací a svépomocných skupin a adresář organizací a skupin rodičů a příbuzných.
Posláním občanského sdružení Baobab je poskytovat podporu lidem s duševním onemocněním, především psychotického okruhu, aby běžný život zvládali samostatně a spokojeně. V současné době působí v Praze a Kladně.
Posláním občanského sdružení je na území Moravskoslezského kraje poskytovat podporu lidem s duševním onemocněním a mentálním postižením, jejich rodinným příslušníkům a osobám blízkým v přijetí života s duševní nemocí či mentálním handicapem. Anima Viva nabízí sociální poradenství, sociální a pracovní rehabilitaci, přípravu k zaměstnání, vzdělávání, náplň volného času a klubové aktivity.
Obecně prospěšná společnost SYMPATHEA, celonárodní organizace příbuzných duševně nemocných, propojuje v rámci svých aktivit různé oblasti psychiatrické péče - příbuzné, odborníky, pacienty, média, státní správu, odbornou i laickou veřejnost. Ve spojení těchto skupin hledá řešení, jak zlepšit situaci duševně nemocných a jejich příbuzných.
Občanské sdružení Práh nabízí lidem s psychotickým onemocněním z Brna a okolí pomoc a podporu při jejich začleňování do běžného života. Poskytuje služby podporované vzdělávání, odborné sociální poradenství, sociální rehabilitace, centrum denních služeb, chráněné bydlení, podpora samostatného bydlení, terapeutické dílny, tréninková kavárna, chráněná dílna, podporované zaměstnávání, psychoterapeutické služby, volnočasové aktivity.
Občanské sdružení Pamatováček Olomouc je kontaktní místo České alzheimerovské společnosti (ČALS). Předmětem jeho činnosti je pomoc občanům postiženým demencí a jejich rodinám pro olomoucký region.
Občanské sdružení MENS SANA vzniklo v roce 1996 pro podporu a rozvoj psychoterapie, ergoterapie a sociální práce zaměřené na problematiku péče o duševní zdraví, budování komunitní péče v Ostravě a vzdělávání v těchto oborech. Bylo založeno skupinou terapeutů z denního sanatoria s psychoterapeutickou péčí Dům duševního zdraví. V současné době poskytuje ročně sociální služby, vzdělávací, volnočasové a terapeutické aktivity okolo 250 lidem se zdravotním postižením v Moravskoslezském kraji.
Centrum na podporu duševního zdraví Iskérka v Rožnově pod Radhoštěm podporuje lidi s duševním onemocněním, jejich rodiny a přátele. Provozuje službu sociální rehabilitace, týdny pro duševní zdraví, filmové projekce - Filmem k duševnímu zdraví.
Vzděláváme, boříme předsudky a na příkladu našich kaváren dokazujeme, že lidé s duševním onemocněním mohou – a chtějí – být platní na trhu práce. Jen potřebují podpořit v začátku. A přesně to děláme. Pomáháme lidem s duševním onemocněním, zejména se schizofrenií, žít spokojený život. Poskytujeme jim trénink pracovních dovedností v rušných a navštěvovaných kavárnách, kde překonávají překážky způsobené nemocí a zažívají pocit navracené sebedůvěry. Také poskytujeme poradenství a služby, které jim pomáhají zorientovat se na trhu práce, a aktivně oslovujeme firmy, které chtějí lidem s duševním onemocněním nabídnout zaměstnání
Stránky sdružení svépomocné skupiny pro lidi s duševní poruchou informují o činnosti sdružení a obsahují také internetovou verzi vlastního časopisu Zrcadlo, a to od desátého čísla z března 1998.
Sdružení pro péči o duševně nemocné pomáhá duševně nemocným spoluobčanům zkvalitnit jejich život, překonávat problémy spojené s nemocí a pomáhá jim v integraci do společnosti prostřednictvím různých forem rehabilitační, sociální a léčebné péče. Poskytuje také služby v oblastech terénní sociální služby, přípravy na práci a zaměstnání, bydlení, aktivně tráveného volného času, zdravotní, svépomocných aktivit. Je rovněž jedním z organzátorů Týdnů pro duševní zdraví.
Občanské sdružení Péče o duševní zdraví pomáhá lidem žít s duševní nemocí. Díky snadné dostupnosti služeb pomáhá v Pardubickém a Královéhradeckém kraji bezmála 700 lidem ročně. Snaží se, aby mohli žít spokojeně, samostatně a zvládali běžný život ve společnosti. Pobočky má v Pardubicích, Chrudimi, Hradci Králové, Jičíně, Rychnově nad Kněžnou a Ústí nad Orlicí.