Aktuálně

Čeští vědci objevili model léku na Angelmanův syndrom. Peníze na jeho dokončení má přinést veřejná sbírka

11.09.2024 8:48

Výzkum léčby Angelmanova syndromu - onemocnění, kterým celosvětově trpí přes 500 tisíc pacientů - zaznamenal významný posun. Po 5 letech práce určil tým pod vedením Radislava Sedláčka model léku, který v laboratorních podmínkách vykazuje slibné výsledky. Aby naděje mohla být přetavena v realitu, je nyní třeba shromáždit finanční prostředky na dokončení léku. Dosavadní výzkum probíhal za finanční podpory úzkého okruhu dárců, ale nákladné testování je již nad jejich možnosti. Proto pacientská organizace Asgent vyhlásila veřejnou sbírku prostřednictvím platformy Donio a doufá, že se podaří potřebných 22 milionů korun brzy získat. Patronkou sbírky je zpěvačka Olga Lounová.

Společnosti TOBEA a Siemens chtějí posílit nezávislost osob se zdravotním postižením a usnadnit jim dostupnost pláží

05.09.2024 15:47

Inovativní technologický řecký startup TOBEA vyvinul systém „SEATRAC“ s využitím technologií Siemens a představil tak jedinečný způsob, jakým si mohou osoby se zdravotním postižením užívat pobytu na pláži nebo se smočit v moři bez pomoci ostatních. Systém SEATRAC se skládá ze speciálně vyvinutého křesla připevněného na systém kolejnic, který umožňuje bezpečné vklouznutí do vody a návrat na souš bez další osobní asistence. Systém byl již instalován na více než 250 plážích po celém světě.

Časté a urputné bolesti hlavy? Díky biologické léčbě minulost

05.09.2024 15:27

Desítky dnů utrpení v měsíci, bezhlavé polykání prášků proti bolestem hlavy, nulová schopnost fungovat doma i v práci – to vše je minulost pro pacienty s migrénou, kteří se dostali k biologické léčbě. Vyplývá to z nových dat Českého registru pacientů s migrénou na biologické terapii (ReMig). Data jasně ukazují, že tento typ léčby u patřičných pacientů zabírá. Zvyšuje kvalitu jejich života a přináší úspory zdravotnímu systému. Než se ale pacienti s migrénou doberou správné diagnózy a dostanou k potřebné léčbě, trvá mnohdy dlouhé roky.

Výstava “Schizofrenie tě nepíchne” v Botanické zahradě MU zve na netradiční výlet do světa duševních obtíží

01.09.2024 9:59

Mýty o schizofrenii píchnou mnohdy více než samotná nemoc. Tak by mohl znít podtitul výstavy "Schizofrenie tě nepíchne", která bude k vidění od 2. do 30. září v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Výstava upozorní na klíčové téma předsudků a stigmatizace, které lidem se schizofrenií ubližují. Návštěvníci budou pomocí interaktivních prvků pozváni do životních příběhů lidí se schizofrenií a také zjistí, jak o nich mluvit, aby jim neublížili.

David Drahonínský balí na paralympiádu. Šípy, kterými bude střílet pomohou k lepší dostupnosti neurologické rehabilitace pro lidi s postižením

24.08.2024 17:49

Přední české zdravotnické zařízení REHAFIT, o.p.s. zaměřené na rehabilitaci pacientů s neurologickými poruchami navázalo spolupráci s charitativní platformou DOBROBOT. V rámci této spolupráce se uskuteční unikátní aukce s názvem „Dárek z Paříže Davida Drahonínského“, jejíž výtěžek bude plně věnován na podporu a rozvoj rehabilitačních programů pro osoby s těžkým tělesným postižením. Na výherce čeká i individuální trénink s Davidem Drahonínským.

Kampaň Šlápni do toho motivuje k prevenci rakoviny pohybem

15.08.2024 13:24

Nezisková organizace Moje plíce, z.s., pořádá osvětovou kampaň Šlápni do toho, která poběží až do 30. 9. 2024. Jejím cílem je motivovat širokou veřejnost i samotné onkologické pacienty k pravidelnému pohybu, především k jízdě na kole. Pravidelný pohyb je totiž nedílnou součástí prevence nádorových onemocnění a kolo umožňuje aktivitu, která má celou řadu benefitů také při zotavování z nemoci.

Pacienti se svalovou atrofií boří zažité mýty. Navzdory nemoci chtějí žít, mít partnera či děti

07.08.2024 9:07

Bez pomoci si neuvaří ani čaj, nenajedí se, nenapijí, nevyčistí zuby a při seznámení vám nepodají ruku, přestože by chtěli. Brání jim v tom spinální svalová atrofie (SMA). Pacienty, kterým postupně slábnou všechny svaly v těle, lidé vnímají často jen skrze jejich nemoc. I oni však mají touhy jako zdraví lidé. Chtějí se osamostatnit, žít v partnerském vztahu nebo mít děti. Témata, o kterých se příliš nemluví, otevírají pacienti v sérii rozhovorů s názvem neSMAzatelní. První díly vyšly u příležitosti Mezinárodního měsíce SMA, který připadá na srpen.

Engeto spolu s DENEVY školí handicapované zaměstnance společnosti Kolibřík CSR. Ti pak nachází uplatnění v ČSOB

03.08.2024 10:12

Deset lekcí během půl roku muselo absolvovat osm zdravotně znevýhodněných zaměstnanců společnosti Kolibřík CSR, aby získali certifikát v rámci školení, jehož tématem bylo softwarové testování - od manuálního zpracování k automatizaci. Kurz připravila společnost Engeto, jež díky svým IT kurzům rekvalifikuje zaměstnance z jiných sektorů, přičemž při výuce využila lektorů z firmy DENEVY. Všech osm zájemců uspělo, získalo certifikát a zvýšilo si tak svoji kvalifikaci pro práci u sociálního podniku Kolibřík, který mimo jiné spolupracuje s ČSOB. Kolibřík CSR na průběh školení dohlížel a revidoval jeho osnovu. 

Stránky