Pomůcky pro stomii
Nejdůležitější úlohou stomických pomůcek je zachycování stolice a moči. Volba vhodné pomůcky závisí na typu stomie, vlastnostech pokožky, na specifických potřebách a aktivitě stomika. Katalogy pomůcek jednotlivých firem obsahují přes sto položek. Naprostá většina pomůcek je plně hrazena zdravotními pojišťovnami, u několika pomůcek je nutné schválení revizním lékařem.
Pojišťovna (VZP) - Pomůcky stomické (podskupina 03)
Informace na stránkách Stomikův soukromý klub o předepisování pomůcek.
Pomůcky stomické
Katalog na webu společnosti Sanicare uvádí stomické pomůcky Coloplast a Convatec.
Seznam úhrad stomických pomůcek
Kompletní seznam úhrad stomických pomůcek je k dispozici webových stránkách Všeobecné zdravotní pojišťovny, přičemž zeleně je označeno zboží, které je plně hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění, a žlutě zboží s úhradou devadesát a více procent.
Péče o pacienta se stomií
Věra Nováková z nemocnice Havlíčkův Brod se dělí o své desetileté zkušenosti z práce stomické sestry. Z velké části popisuje, jak používat stomické pomůcky.
Stomie
Příspěvek na webu Pomůcky pro zdraví obsahuje charakteristiku základních typů pomůcek pro stomiky a rovněž limity úhrady pro předpis pomůcky.
Stomické pomůcky
Primárně stomické pomůcky slouží k jímání stolice, moči a případných pachů. V dnešní době jsou k dostání pomůcky v mnoha různých tvarech a velikostech pro maximální pohodlí stomika. Nedílnou součástí pomůcek pro stomiky se staly prostředky pro ochranu a péči o pokožku v okolí stomie. Web Stomie.cz popisuje tři různé druhy stomických pomůcek.
Stomické pomůcky
Na webu dodavatele zdravotnických prostředků Zelená hvězda jsou stomické pomůcky roztříděny do pěti skupin.