Literatura pro nevidomé
Dějiny nevidomých jsou dějinami hledání vhodného slepeckého písma. Významným pokrokem bylo poznání, že latinka jako liniové písmo svou složitostí pro čtení hmatem nevyhovuje a že základním elementem pro čtení hmatem je bod. Nakonec vítězí specificky vytvořené šestibodové Braillovo písmo uspořádané do dvou sloupců a třech řad, které je v souladu s fyziologií a psychikou vnímání hmatem. Autor Louis Braille sestavil své písmo v roce 1825. Toto písmo ovšem znamenalo obtížné čtení zrakem pro učitele a izolaci nevidomých v procesu vzdělávání. V dnešní době zejména díky technickému pokroku se však situace mění. Neznamená to však upouštění od bodového písma, ale možnost transformace bodového písma na latinku a naopak, samozřejmě prostřednictvím digitální podoby textu uložené na magnetických médiích a s možností automatizovaného zpracování. Rozšiřují se tak možnosti vzdělávání a uplatnění nevidomých lidí, konečně dochází k faktické integraci nevidomých do společnosti, ať už v procesu vzdělávání, nebo při jejich pracovním uplatnění.
Co je to hybridní kniha?
Seznam nejvýznamnějších českých elektronických archivů
České texty elektronicky
Rudolf Krchňák: S bílou holí
Centrální katalog UK se záznamy o digitalizované literatuře
Katalog je rozdělen na zdroje na Univerzitě Karlově a mimo UK. Z centrálního katalogu lze vytvářet seznamy podle různých hledisek.
Křesťanská knihovna pro nevidomé
Zvuková knihovna Farní charity sv. Petra a nadačního fondu Lumen Christi pravidelně načítá novinky křesťanských nakladatelství, ale i světovou beletrii, pohádky nebo poezii a zajišťuje jejich výrobu v podobě digitálních nahrávek na flash (tzv. USB klíčenka). V současné době výpůjční fond obsahuje okolo sedmi set titulů a rozrůstá se rychlostí mnoha desítek titulů ročně. Zásilková služba půjčuje postiženým zájemcům více než pět tisíc titulů ročně.
Mluvící kniha
Občanské sdružení Mluvící kniha vyrábí 100 až 150 zvukových knih ročně. tato audiodíla předává zdarma do půjčovní sítě KTN, kde jsou bezplatně k dispozici nevidomým a slabozrakým klientům v celé ČR. Kromě toho je možné některé audioknihy z jeho archivu si zakoupit.
Bodové knihy
Na serveru Bodové knihy lze zakoupit více než dvě desítky knih v Brailleově písmu.
Trafika Brailcom
Server trafika.brailcom.cz je určen nevidomým a slabozrakým. Na serveru jsou k dispozici pro čtení, stahování, vyhledávání a sledování desítky novin a časopisů ve formě vhodné pro čtení screen readery. Všechny služby tohoto serveru jsou poskytovány zrakově postiženým bezplatně. Tituly jsou přístupné prostřednictvím webového prohlížeče. Uživatelé se musí zaregistrovat, podmínkou je průkaz ZTP.
Půjčovna Diakonie ČCE - Středisko pro zrakově postižené
Chaloupka
Katalog načtených knih
Teiresiás - knihovna a vydavatelství
Digitální knihovna dokumentů pro nevidomé Braillnet
Knihovna nyní nabízí čtenářům více než 11 000 souborů. Oprávnění bezplatného užívání knihovny má těžce zrakově postižený občan české národnosti starší 15 let. Těžkou zrakovou vadu dokládá kopií ZTP/P průkazky, kde musí být uvedeno "zraková vada" nebo lékařským potvrzením o těžké zrakové vadě.
Knihovna K.E.Macana
Knihovna nabízí řadu služeb, spojených s tradičním zpracováním textů pro nevidomé: přepisy textů do braillova písma, přepis not do braillského notopisu, nahrávání textů na audiokazety, půjčování bodových a zvukových knih.
Časopis ZORA pro nevidomé
Roku 2012 zpřístupnila dřívější vydaná periodika ve svém Web archivu. Naleznete zde časopisy od roku 2000. Krom možnosti jejich stažení či prohlížení rovnou na webu nabízí i možnost vyhledávání v celém textu časopisů nebo v názvech jednotlivých článků. Je dostupný i jejich konkrétní přehled (obsah čísla) pro vybraný časopis. Tento Web Archiv je volně přístupný pro každého, a to bez nutnosti registrace.
Regionální bulletiny pro těžce zrakově postižené občany
Přehled bulletinů, kdo je vydává, jak často a e-mailový kontakt pro objednání.
Povídky o nevidomých nejen pro ně
Společně sbíráme optimistické příběhy z jejich života. Podařilo se nám získat mnoho přispěvatelů. Posílají nám dopisy psané i zvukové, v nichž vyprávějí příhody, které prožili oni nebo jejich přátelé. Naše společná sbírka se stále rozrůstá. Je plná úsměvů a radosti ze života.
Takto jsou uvozeny stránky Jiřiny Medveďové ze Zlína, které obsahují již osm sbírek povídek S bílou holí, namluvených ve formátu MP3.
Audiotéka.cz - audioknihy do kapsy
Služba nabízí audioknihy ke stažení do chytrých mobilních telefonů a počítačů. V současné době jde o více než 1100 titulů mluveného slova. V rámci Audiotéky si uživatel na stránkách http://audioteka.cz buduje vlastní sbírku audioknih, tzv. Poličku, ke které může přistupovat z mobilního telefonu, tabletu či počítače. Zakoupené audioknihy je možné opakovaně stahovat a uživatel tak nemusí myslet na zálohování. Mobilní aplikace i stažení do počítače lze bezplatně vyzkoušet díky nabídce kapitoly zdarma u většiny audioknih.