Elektronické titulky pro sluchově postižené do kin
V loňském roce byl zahájen projekt Kino neslyšícího diváka, tedy příprava a projekce elektronických titulků pro sluchově postižené. Přiblížil jej Petr Alexander ze společnosti Portlingua.
V loňském roce byl zahájen projekt Kino neslyšícího diváka, tedy příprava a projekce elektronických titulků pro sluchově postižené. Přiblížil jej Petr Alexander ze společnosti Portlingua.
Projekt Národní rady osob se zdravotním postižením, který se v první fází realizuje v Praze, představila Jana Hrdá, předsedkyně Pražské krajské rady NRZP.
Petr Hladík a Svatoslav Ondra ze Střediska pro pomoc studentů se specifickými nároky Masarykovy univerzity představili projekt hybridní knihy, umožňující kombinovaný přístup k informacím studentům se zrakovým postižením.
Výsledky projektu JPD 3 z let 2005 – 2007 popsal David Jorda z Jazykového centra Ulita.
Zkušenosti lektora na vozíčku s výukou zejména seniorů popsal Milan Kypr z Chráněných ICT pracovišť Deep.
Projekt podpořený Evropskou komisí a realizovaný konsorciem firem z České republiky, Slovinska, Španělska, Koreje a Turecka představil pro sborník Petr Pilin ze společnosti Software602. Na konferenci jej pak místo něho prezentoval kolega Martin Vondrouš.
Cílem projektu je vytvořit podmínky pro realizaci přepisu v praxi s využitím dostupných informačních technologií. Jde zejména o rozšíření míst, kde se přepis realizuje, zvýšení dostupnosti přepisovatelů a jejich vyškolení, prezentaci přepisu pro širokou veřejnost a přípravu projektu on-line přepisovacího centra. Projekt představil Martin Novák, předseda pražské organizační jednotky České unie neslyšících.
Petr Peňáz, ředitel Střediska Teiresiás pro pomoc studentům se specifickými nároky na Masarykově univerzitě v Brně, představil jak na Masarykově univerzitě zajišťují přepis přednášek pro studenty se sluchovým postižením.
V úvodním vystoupení Jaroslav Winter z BMI sdružení, hlavní organizátor konference, shrnul pokrok ve vývoji technologií převodu mluvené řeči do textu za uplynulý rok.
Systém I4Control® je asistivní pomůckou, která handicapovanému uživateli umožňuje komunikovat s osobním počítačem prostřednictvím očních pohybů a tím mu zpřístupnit například veškeré informace a služby na Internetu. Marcela Fejtová představila nové funkce, o které byla tato pomůcka obohacena.
Historii i aktuální stav titulkování na Slovensku popsali Anna Bartalová a Martin Šauša ze společnosti Altop Service.
Zdeněk Bajtl, vedoucí Navigačního centra pro nevidomé a těžce postižené SONS, informoval o službách centra, zejména se soustředil na satelitní navigaci.
Jaroslav Zaviačič spolu s devítinásobnou mistryní světa Helenou Matouškovou představili metodiku výuky klávesnicové gramotnosti v Internetové škole ZAV.
Cílem tohoto řešení je umožnit ovládání počítače lidem, kteří mají závažné zrakové omezení, tedy nevidomým a slabozrakým, a navíc jim jejich zdravotní stav nedovoluje ovládat počítač z klávesnice, což bývá u nevidomých klíčové vstupní zařízení. Představil je Libor Doušek ze společnosti ACE Design.